Yeni Akü Teknolojisi İle Elektrikli Otomobiller Hayat Buluyor

Akü Teknolojisi,Yeni Aküler,Hızlı Şarz Olabilen Aküler

Yeni Akü Teknolojisi İle Elektrikli Otomobiller Hayat Buluyor

Yeni Akü Teknolojisi Elektrikli Otomobillerin Sadece 6 Dakikada% 90’a Kadar Şarj Edilmesini Sağlıyor
Telsa liderliğinde, elektrikli araç pazarı dünya çapında büyüyor. İçten yanmalı motorları kullanan geleneksel arabaların aksine, elektrikli otomobiller yalnızca lityum iyon pillerle çalıştırılır, bu nedenle pil performansı aracın genel performansını tanımlar. Bununla birlikte, yavaş şarj süreleri ve zayıf güç hala aşılması gereken engellerdir. Bunun ışığında, bir POBTEK araştırma ekibi son zamanlarda elektrikli arabalar için daha hızlı şarj ve daha uzun ömürlü bir pil malzemesi geliştirdi.
POBTEK Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nden Profesör Byoungwoo Kang ve Dr. Minkyung Kim ile Sungkyunkwan Üniversitesi Enerji Bilimi Bölümü’nden Profesör Won-Sub Yoon’un araştırma ekipleri, Li’nin şarj ve deşarjı sırasında ilk kez birlikte kanıtladılar. -ion pil elektrot malzemeleri, partikül boyutunu küçültmeden şarj ve deşarj sürelerini önemli ölçüde azaltarak yüksek güç üretilebilir. Bu araştırma bulguları , enerji malzemeleri alanında önde gelen uluslararası bir dergi olan Energy & Environmental Science’ın son sayısında yayınlandı .
Li-ion pillerin hızlı şarjı ve deşarjı için bugüne kadar elektrot malzemelerinin partikül boyutunu küçülten yöntemler kullanıldı. Bununla birlikte, partikül boyutunun küçültülmesi, pillerin hacimsel enerji yoğunluğunu düşürme dezavantajına sahiptir.
Buna göre araştırma ekibi , şarj ve deşarj sırasında faz geçişinde [1] bir ara faz oluşursa, yüksek enerji yoğunluğunu kaybetmeden veya hızlı şarj ve deşarj yoluyla partikül boyutunu küçültmeden yüksek güç üretilebileceğini doğruladı . uzun ömürlü Li-ion pillerin geliştirilmesi.
Şarj etme ve boşaltma sırasında yeni fazlar oluşturma ve büyütme sürecinden geçen faz ayırıcı malzemeler söz konusu olduğunda, tek bir partikül içinde farklı hacimlere sahip iki faz bulunur ve bu da iki fazın arayüzünde birçok yapısal kusurla sonuçlanır. Bu kusurlar, partikül içinde yeni bir fazın hızlı büyümesini engelleyerek hızlı şarj ve deşarjı engeller.
Araştırma ekibi tarafından geliştirilen sentez yöntemini kullanarak, bir partiküldeki iki faz arasındaki hacim değişimini önemli ölçüde azaltabilen yapısal bir tampon görevi gören bir ara faz başlatılabilir.
Ek olarak, bu ara tamponlama fazının, partikül içinde yeni bir fazın yaratılmasına ve büyümesine yardımcı olabileceği, partikül içine yerleştirme ve lityumun uzaklaştırılma hızını artırabileceği doğrulanmıştır. Bu da, ara faz oluşumunun, çok sayıda partikülün oluştuğu elektrotta homojen bir elektrokimyasal reaksiyon oluşturarak hücrenin şarj ve deşarj hızını önemli ölçüde artırabildiğini kanıtladı. Sonuç olarak, araştırma ekibi tarafından sentezlenen Li-ion pil elektrotları altı dakikada% 90’a kadar şarj olur ve 18 saniyede% 54 boşalır, bu da yüksek güçlü Li-ion piller geliştirmek için umut verici bir işarettir.
Makalenin ilgili yazarı Profesör Byoungwoo Kang, “Geleneksel yaklaşım her zaman düşük enerji yoğunluğu ile partikül boyutundaki azalma nedeniyle hızlı şarj ve deşarj hızı arasında bir değiş tokuş olmuştur” dedi. “Bu araştırma, hızlı şarj ve deşarj hızı, yüksek enerji yoğunluğu ve uzun süreli performans sağlayabilen Li-ion piller geliştirmenin temelini attı.”
Araştırma, Kariyer Ortası Araştırmacı Programı ve Kore Ulusal Araştırma Vakfı’nın Radyasyon Teknolojisi Geliştirme Programı’nın desteğiyle gerçekleştirildi.