Yemekten Sonra Dişler Nasıl Fırçalanmalı?

Yemekten Sonra Dişler Nasıl Fırçalanmalı?

Diş fırçalamadaki amaç mekanik olarak besin artıklarını ağız ortamından uzaklaştırmaktır. Doğru fırça ve macun seçimi yapıldıktan sonra dişlerin fırçalanması aşamasında aşağıdaki hususlara dikkat etmede yarar vardır.
1- Diş fırçasını ıslatılmamalıdır.
2- Diş fırçası üzerine nohut büyüklüğünde diş macunu konulur.(Fazla macun konulursa dişlerin daha temiz olacağı düşüncesi doğru değildir.)
3- Diş fırçası 45 derece eğimle diş ve dişetlerinin üzerine konur.
4- Dişeti hizasından başlanarak ağız boşluğuna doğru küçük dairesel hareketlerle fırçalama işlemine başlanır.
5- Fırçalama esnasında normal düzeyde kuvvet uygulanmalıdır.Fazla kuvvet uygulamak dişlerin iyi temizleneceği anlamına gelmez bilakis dişlerde geri dönüşü olmayan madde kayıplarına ve diş eti çekilmelerine sebep olur.
6- Alt ve üst dişler ayrı ayrı fırçalanmalıdır. Üst çenede üstten aşağıya, alt çenede aşağıdan yukarı süpürge hareketi yapılarak dişetlerine masaj yapılır.
7- Dişlerin yanağa, dudağa dil ve damağa bakan yüzeyleri aynı şekilde fırçalanır.
8- Çiğneyici yüzeyler ileri geri hareketlerle fırçalanır .(Çiğneyici yüzeyler ihmal edilirse, azı dişlerinin üzerinde fissür denen girinti ve çıkıntılara besinler yapışır ve çürük oluşması kaçınılmazdır.)
9- Dil yüzeyinin fırçalanması ile işlem bitirilir.
10- Fırçalama işlemi en az 2-3 dakika sürmelidir.

dis_macunu_fircasi dislerin_fircalanmasi

dislerin_fircalanmasii

Sağlıklı diş etleri fırçalama sırasında kanamaz. Diş fırçası kişiye ait bir araçtır, başkalarıyla paylaşılmaz. Diş fırçaları birkaç ayda bir, en geç altı ayda değiştirilmelidir. Gerektiğinde ara yüzlerin etkin olarak fırçalanmasını sağlamak üzere ara yüz fırçaları kullanılır. Bunun dışında diş aralarında kalan yiyecek artıklarının uzaklaştırılması ile ilgili diş ipi kullanılır.