Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Yaşamın Anlamı Ve Amacı Nedir?

19.05.2019
272
A+
A-

Birkaç alanda gerçekleştirilen araştırmalar ve uygulamalar, yaşamın anlamının ve yaşamın içindeki anlamın, insanlar için önemli olduğunu ortaya koymuştur (Steger, 2009; Wing, 2009). Yaşamın anlamsızlığının, ölüm korkusuyla ilişkili olduğu belirtilmektedir. Araştırmacılar bireylerin anlamsızlık içinde olduğu zaman, olumsuz deneyimlerle karşı karşıya olduklarını ortaya koymuşlardır. Bu nedenle araştırmacılar, yaşamda anlam aramanın mutluluğu aramak gibi bir ölçmenin yanında bireyler açısından anlam yapılarının nasıl farklılıştığını (anlamın kaynağı nasıl farklılaşır), ayrıntılarının nasıl yapılandırıldığını (birey boyutlarının nasıl tutarlı bir bütün haline geldiğini (anlamla ilgili parçalar, nasıl uyumlu bir şekilde bir araya gelirler) ölçmemiz gerektiğini de belirtmektedirler (Pöhlmann ve ark., 2006:111). Bu alandaki uygulamalar, fiziksel ve ruhsal sağlığı geliştirir ve yaşam doyumunu arttırır (Pöhlmann ve ark, 2006). Bu noktada pozitif psikoloji ile varoluşsa psikoloji arasındaki ilişkiler ortaya çıkmaktadır.

Frankl’ın anlam konusundaki çalışmaları, günümüzde de önemini korumaktadır. Ona göre bireyin irade kavramı etrafında insanın yaşamına anlam yüklemesinin üç önemli faydası vardır: Yaratıcılık, varoluşsal ve tutumsal değer. Frankl’ın katkılarından bu yana araştırmacılar anlam konusunda kültürlerarası geçerliliği olan yedi önemli kaynak olduğunu bulmuşlardır: Başarı, kabul, ilişki, yakınlık, din, kendinden geçme ve doğruluk.

King ve Napa (1998), mutluluğun (öznel iyi oluş = olumlu duygu, olumsuz duygu, yaşam doyumu) ve yaşamın anlamının da kombinasyonu olduğunu (Ödömoniya=ilişkili olma, amaç ve büyüme); bu kombinasyonların bireylerin iyi oluşlarını artırdığını belirtmektedir. Dahası, anlam boyutunda yüksek puan alanlar mutluluk boyutunda da çok yüksek puanlar almışlardır.

McGregor ve Little (1998), farklı ruh sağlığı göstergeleri olduğunu ve iyi oluş kavramının iki öğesi olduğunu belirtmektedir. Bunlar mutluluk (yaşam doyumu, pozitif duygu, negatif duygu) ve anlam(ilişkili olma, amaç ve anlam). Compton ve arkadaşları, bu kombinasyonu desteklemelerine rağmen ikinci öğeyi kişisel büyüme olarak değiştirmişlerdir.

Compton ve arakdaşları, iki ana faktörlü iyi oluşun 18 göstergesi olduğunu belirlemişlerdir. Mutluluğun/öznel iyi oluşun ölçümünde kullanılan boyutlar, kişisel büyüme yapısını (örneğin olgunluk, kendini gerçekleştirme, boyutlar, kişisel büyüme yapısını (örneğin olgunluk, kendini gerçekleştirme, dayanıklıklık ve deneyime açıklık) ölçen faktörlerden farklıdır. Bu faktörler öznel iyi oluşla orta düzeyde ilişkili bulunmuştur.

Yaşam amacı geliştirmenin ve yaşamı sürdürme nedenlerinin, stresle başa çıkma ile intihara yönelme arasında aracı rolünün olduğu bulunmuştur (MeChuan ve ark., 2007). Depresyon, umutsuzluk ve intihar düşünceleri yüksek olan bireylerin duygu odaklı başa çıkma stratejilerini kullandıkları sonucuna varılmıştır.

Kaçınma stratejileri sağlıklı bir şekilde kullanıldığında bireylerin öznel iyi oluşlarına olumlu katkılar sunduğu kadar, bunlar olumsuz düşüncelerin yaşamın diğer alanlarına yyılmasına da neden olmaktadır. Aynı zamanda bunlar, yaşamı sürdürme nedenleri olabilmektedirler (Mei-Chuan ve ark., 2007).

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.