Yanlış Ağ Kartı Ayarları ve Düzeltilmesi

Yanlış Ağ Kartı Ayarları
Bir bilgisayar ağdaki diğer cihazlarla iletişim kurabilmesi için bir arabirim kartına gereksinim duyar. Bu ara birim kartına ağ bağdaştırıcısı, ağ kartı, ethernet kartı veya NIC (Network Interface Card) adı verilir.
Ağ kartları kablolu ve kablosuz olarak ikiye ayrılır. Ana kart üzerinde PCI yuvasına takılabilir. Ayrıca USB portuna takılan ağ kartları da bulunmaktadır. Genellikle ağ kartları ana kart üzerinde tümleşik olarak bulunur.
ag-kartlari
Ağ kartının sürücüsünün bilgisayara eksik tanıtılması veya yanlış tanıtılması bilgisayarın ağa bağlanmasını engeller. Bilgisayara takılı ağ kartının düzgün çalışıp çalışmadığını işletim siteminde kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarda takılı olan ağ kartının özellikler penceresine birkaç yoldan ulaşılabilir.
I. YOL: Masaüstünde bulunan Bilgisayarım simgesine sağ tıklanarak Özellikler sekmesine tıklanır. Ya da başlat simgesinde bulunan Bilgisayarım üzerinde sağ tıklanarak Özellikler sekmesine tıklanabilir.

bilgisayarin-ozellikleri-sekmesi

Ekrana gelen sistem penceresinde Aygıt Yöneticisi tıklanır. (Denetim masası üzerinden sistem simgesine tıklanarak da bu pencereye ulaşılabilirsiniz.)

bilgisayarda-sistem-penceresi

Aygıt Yöneticisine girmenin bir diğer yolu: Denetim Masası Aygıt Yöneticisi simgesine tıklamadır.

bilgisayarda-aygit-yoneticisi

Ekrana gelen Aygıt yöneticisinde Ağ Bağdaştırıcıları sekmesine tıklanarak alan genişletilir.

ag-bagdastiricilari

Ağ bağdaştırıcı devre dışı bırakılmış, eksik tanıtılmış ya da yanlış tanıtılmışsa Aygıt yöneticisinde bulunan Ağ bağdaştırıcısında sarı ünlem (!), soru işareti (?) ya da aşağı ok(-l-) işaretleriyle kullanıcıya bildirir.

aygit-yoneticisinde-sorunlu-donanimlar

Ethernet bağdaştırıcısının üzerine sağ tıklayarak ethernet bağdaştırıcısı özelliklerine girilir.

ethernet-bagdastiricisi-ozellikleri

II. YOL: Denetim Masasında Ağ Paylaşım Merkezine tıklanır veya Başlat çubuğundaki saatin yanındaki bağlantı simgesine sağ tıklanarak Ağ Paylaşım Merkezi açılır.

ag-paylasim-merkezi

Ağ Paylaşım Merkezi penceresinden Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin sekmesine tıklanır.

bagdastirici-ayarlari

Ekrana gelen pencere de bilgisayarımızda bulunan ağ bağdaştırıcıları isimleri ile birlikte görüntülenir. Kullanılacak bağdaştırıcıya sağ tıklanarak özellikler sekmesine girilir.

bagdastirici-ozelliklerine-giris

Ekrana gelen Yerel Ağ Bağlantısı Özellikleri penceresi bilgisayarda bulunan ethernet bağdaştırıcısının modeli görüntülenir. Bu pencerede “Yapılandır” butonuna basılarak ethernet kartının özelliklerine girilir.

yerel-ag-baglantisi-ozellikleri

Ethernet Özellikleri penceresinde Genel sekmesi bölümünde aygıtın türü, konumu ve durumu hakkında genel bilgiler görüntülenir. Aygıt durumu sekmesinde “Bu Aygıt Düzgün Çalışıyor.” olmalıdır.

bu-aygit-duzgun-calisiyor-ekrani

Gelişmiş sekmesinde ağ kartlarının özelliklerini yapılandırabileceğiniz ayarlar bulunmaktadır. Gelişmiş sekmesinde değiştirilecek Özellik ve Değer bölümleri bulunur.
Eğer ethernet kartınızda düzgün bir şekilde çalışıyorsa buradaki ayarların varsayılan olarak kalmasında herhangi bir sakınca yoktur. Eğer bilgisayarınız ağda daha yavaş çalışıyor ise Hız ve Çift Yön özelliğinin değeri 100Mb Tam ayarlanmalıdır.

ethernet-ozellikleri-gelismis-sekmesi

Sürücü sekmesinde bağdaştırıcı ile ilgili sürücü sürümü, tarihi gibi detaylı bilgilere ulaşılabilir. Aynı zamanda sürücünü kaldırılması, sürücünün güncelleştirilmesi işlemleri de buradan yapılır.
Ethernet bağdaştırıcısının sürücüsü eksik yüklendi ise sürücü güncelleştir butonuna tıklanarak sürücü dosyalarının tekrar yüklenmesi gerekmektedir.

ethernet-ozellikleri-surucu-sekmesi

Ayrıntılar sekmesinde aygıtın özellikleri ve değerlerin olduğu bölümler bulunmaktadır. Buradan aygıtın özellikleri seçilerek değer kısmından ilgili özelliğin çalışması gözlenebilir. Aygıt açıklaması seçildiğinde değer bölümünde aygıtın düzgün çalışıyorsa ismi görülebilir aksi takdirde değer kısmında hata kodu görülür.

ethernet-ozellikleri-ayrintilar-sekmesi

Güç yönetimi sekmesinde aygıt meşgul olmadığı zamanlarda kapatılabilmesi için bir seçenek bulunmaktadır. Bu özellik dizüstü bilgisayarlarda güç tasarrufu için kullanılabilmektedir.

ethernet-ozellikleri-guc-yonetimi-sekmesi