Virüsler ve Bağışıklık Sistemi Hakkında Kısa Bilgi

Virüsler ve Bağışıklık Sistemi
Yaklaşık 2000 yıl önce Yunanlı doktor Galen, depresyon hastalarının kansere yakalanma olasılığının daha fazla olduğunu yazmıştır. Stresin bağışıklığa zarar verdiğine dair pek çok kanıt vardır. Örneğin mutlu ve sakin olduğumuzda sinir hücrelerimizden salgılanan bazı maddeler bağışıklığı güçlendirmektedir. Stresli durumlarda ise interferon salgısı ve akyuvarların sayısı azalmaktadır. Böylece bağışıklık sistemi baskılanmaktadır. Ayrıca doğuştan bağışıklık sisteminin gelişmemesi durumunda ortaya çıkan antikor eksikliği, organ nakli ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, dalak ve kemik iliği gibi organlardaki çalışma bozuklukları, X ışınlarına maruz kalma gibi durumlar bağışıklık sistemini baskılayan ve günümüzde sık görülen sorunlardandır. Bağışıklık sistemini baskılayan başka etkenler de vardır. Bu etkenlerden biri de AIDS hastalığına neden olan HIV (Human Immunodeficiency Virus / İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) virüsüdür (Resim 1.3.2). “Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu” anlamına gelen AIDS, İngilizcede Acquired Immune Deficiency Syndrome sözcüklerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir hastalık adıdır.
AIDS, insanlarda hastalıklara karşı koruma sağlayan bağışıklık sisteminin, HIV tarafından işlevsiz hâle getirilmesi sonucunda ortaya çıkar. HIV; makrofajları, T ve B lenfositlerini etkileyerek çalışmalarını baskılar. AIDS olan bireyler, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlarda görülen enfeksiyonlara ve kansere karşı son derece hassastır. AIDS hastalığı ilk defa 1983’te tanımlanmıştır. Virüs bulaşan kişilerde ölüm oranının çok yüksek olması nedeniyle HIV en öldürücü patojen olarak ilan edilmiştir.

HIV kadar olmasa da hızla yayılan ve günümüzde adından sıkça bahsedilen başka virüsler de vardır. Bunlara, Kırım Kongo kanamalı ateşine sebep olan Nairovirüs ve domuz gribi virüsü (H1N1) (Resim 1.3.3) örnek olarak verilebilir. Bunlardan Kırım Kongo kanamalı ateşine sebep olan virüsler (Resim 1.3.4) bağışıklık sistemine ve damarlara zarar verir, bağışıklığı azaltır. Kendine karşı antikor oluşumunu engeller. Nairovirüs, pıhtılaşmayı sağlayan trombositlerin sayısının düşmesine neden olduğundan kanamalar görülür. H1N1 virüsü ise solunum yollarını etkiler. Başlangıçta hafif geçirilebilecek grip olarak gözlenen hastalık, zatürreye hatta ölüme neden olabilir.

virusler-bagisiklik-sistemi

kirim-kongo-virusu