Vertigoya ne iyi gelir? Vertigo tedavisi

Vertigoya ne iyi gelir? Vertigo tedavisi,Vertigoya ne iyi gelir? ,Vertigo tedavisi,Vertigo tedavisi hakkında bilgi,Vertigo tedavisi nedir

Vertigo tedavisi
Vertigo tedavisi

Vertigoya ne iyi gelir? Vertigo tedavisi

Vertigo, sürekli olarak baş dönmesi ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Kişi, etrafının sürekli döndüğünden şikayet eder. Vertigo hastalığının başlangıç aşamasında hemen tedavisinin başlaması gerekir yoksa hastalar normal yaşamdan koparlar.  İşte, vertigo belirtileri, tedavisi ;

Vertigo belirtileri

Şiddetli baş dönmeleri, bulantı, kusma, terleme ve anormal göz hareketleri vertigo belirtileri kabul edilir. Bazı hastalarda sürekli olarak bu şikayetler görülürken bazılarında şikayetler nöbetler şeklinde kendini gösterir. Bu tarz hastalarda ani oturulan yerden kalkmak, yere eğilmek ve ters hareketler vertigoyu tetikler. Bu tarz şikayetler çok kısa sürebildiği gibi bazen haftalarca kendini tekrar edebilir.

Vertigo nedenleri

Genelde vertigo hastalığı kendini iki şekilde belli eder. İç kulak problemleri ve beyinde oluşan çeşitli sorunlar vertigo oluşmasını sağlar. İç kulak ile oluşan vertigoya preferik vertigo, beyin kaynaklı olanlara santral vertigo ismiş verilir. Beyinsel kaynaklı olan vertigolarda, baş dönmeleri çok sık görülmez fakat başladığında çok uzun sürer. Bazı beyin tümörleri vertigoya neden olabilir. Bu tarz hastalar, baş dönmesi sonrası sıklıkla ciddi baş ağrıları çekerler.

Vertigo tedavisi

Vertigonun neden olduğu bir dizi yapılan testler ile anlaşılır. Eğer, vertigo beyin kaynaklı ise, beyin içinde oluşan hasar tamir edilmeye çalışılır. Beynin alt bölgesinde oluşan kanlanma ile başlayan vertigoda asprin gibi bazı ilaçlar kullanılır. Vertigo atakları yaşayan hastalara kortizon verilir. Vertigo tedavisi genelde ilaç ile yapılır.

Vertigoya iyi gelen bitkiler

Isırgan otu ve Sarı Ballıbaba vertigoya iyi gelen bitkilerdir. Sarı Ballıbaba bitkisi normal çay gibi demlenerek içilir. Isırgan otu iyice ezilip, su ile kaynatılarak içilir. Bu iki bitkininde çayları vertigoya iyi gelmektedir.

1 bardak su, 5 gr. çoban çantası, 1 tutam testere dişli aslan pençesi otu bir cezvede 5-6 dakika kadar kaynatılır. Karışım süzülür ve ılımaya bırakılır. İlk hafta boyunca sabah akşam 1 su bardağı, ikinci hafta günde 1 su bardağı iki hafta içilir. Bu kür, düzenli kullanıldığında vertigonun yarattığı baş dönmesi, kusma ve bulantıyı engellemektedir.

Vertigoyu yavaşlatmak için gözleriniz ile tavana ve yere bakarak 20 hareket, başınızı sağa sola çevirerek 20 hareket yapmak vertigoya iyi gelmektedir.