USB Flash veya CD ile güncelleme

USB Flash veya CD ile güncelleme

Normalde BIOS güncellemesi indirdiğinizde genellikle içinde pek çok dosya olan bir ZIP dosyası gelir. Ayrıca sıkıştırılmış dosyanın içinde kurulum yönergelerini içeren bazı yazı belgeleri de bulabilirsiniz.

İndirilen BIOS güncellemesinde EXE uzantılı dosya BIOS güncellemesini yükleyecek olan dosyadır. Bu dosya, BIOS dosyasının içinde bulunan bilgileri anakart üzerindeki yongaya aktarır. Ayrıca güncellemeyi kendiliğinden yapacak veya kolaylaştıracak bir dosya da “start.cmd”, “flash.bat”, veya “autoexec.bat” adı altında bu pakete dahildir. Bu dosyaların hepsini kullanılacak açılış CD’si veya USB Flash’ında bulunmalıdır. Eğer indirdiğiniz BIOS güncelleme dosyası kendi kendini açan bir sıkıştırma tipine sahipse bu dosyayı belirttiğimiz dizine kopyalayıp oradan çalıştırabilirsiniz.
Bilgisayarınız hâlâ çalışırken (diğer bir deyişle yeniden başlatmadan önce), BIOS güncellemesi hakkında ek bilgiler içeren beni oku (read me) dosyasını yazdırın. Bu dosyayı anakartınızın veya bilgisayarınızın kullanım kılavuzuyla birlikte saklayınız. Eğer bu kılavuzların kopyası elinizde yoksa üreticinin internet sitesinden indirebilirsiniz.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve daha önce yukarıda belirttiğimiz açılış sırası ayarlarına girerek sistemin USB veya CD ile açılmaya ayarlı olduğundan emin olun. Sisteminizi yeniden başlatın ve daha önceden hazırladığınız CD yada USB Flash ile komut satırı geldiğinde flaş programının ismini yazın ve onun arkasından BIOS verisini içeren dosyanın ismini yazın.
Günelleme işlemleri sonrasında CMOS yükleme hatası verilebilir. Bu durumlarda BIOS unuzu yeniden eski durumuna getirme ihtiyacı duymanız gerekçesi ile orijinal anakart BIOS dosyasının bir kopyasını USB flash veya yedekleme ünitelerine kaydediniz. BIOS Update yazılımlarını kullanarak original anakart BIOS’unu kopyalayabilirsiniz.
bios-guncelleme-ekrani

bios-guncelleme-sonrasi-cmos-hatasi

Güncelleme yazılımı yeni BIOS yazılımını gereken yere kopyalar. Bu işlem bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Güncelleme işlemi sırasında bilgisayarınızın kapanmamasına dikkat edin. Güncelleme bittikten sonra CMOS yükleme işlemi gerçekleştirilir. BIOS versiyonu güncellenmiş olur.

bios-guncellenmis-post-ekrani