Uğur Işılak Kimdir?

Uğur Işılak Kimdir?

Yaşam öyküsü

1971 yılında Almanya’nın Neviges şehrinde dünyaya gelen Uğur Işılak aslen Şereflikoçhisarlıdır. Küçük yaşlarda müziğe ve şiire ilgi duymaya başladı. Ağabeyinden bağlama dersleri aldı. Bu arada 12 yaşındayken ailesiyle birlikte Gelsenkirchen şehrine taşındı. İlk ve orta öğrenimini Almanya’da tamamladıktan sonra Açıköğretim İktisat Fakültesini bitirdi. Bu arada müzik bilgisini geliştirdi ve 1988’de ilk çalışmasını yaptı. 1990 yılında kendine ait ses kayıt stüdyosu kurarak aranje bilgisini geliştirdi. 1993 yılında ilk solo albümü olan Kim kime dum duma’yı çıkardı. 1997’de Türkiye’ye dönerek çalışmalarına burada devam etti. Uğur Işılak yaklaşık 20 yıllık profesyonel müzik hayatında 250’nin üzerinde eser yaptı. En son bir televizyon kanalında tanıtımını yaptığı Necip Fazıl Kısakürek’in şiirlerinden oluşan Üstad albümünü çıkardı.

Televizyonda Uğur Işılak’la Ozanca (Kanal 7 Avrupa), Uğur Işılak’la Yıldırım gibi (atv Avrupa), Meram’da iftar (Kanal 24, Sun TV, Konya TV, KTV, ÜNTV) gibi programlar hazırlayıp sundu. Ayrı zamanda TRT Haber’de yayımlanan Yeni Şeyler Söylemek Lazım programını Serdar Tuncer’le birlikte hazırlayıp sundu.
Albümleri

Vatanın Gurbaniyam(1988)
Gönül Türküsü(1990)
Gelen Şafak(1991)
Şafak Özlemi(1991)
Kim Kime Dum Duma(1993)
Duy Sesimi(1997)
Dönen Alçak Olsun(1998)
Söyleyeceklerim Var(2000)
Yıldırım Gibi(2001)
Ben Ağlarsam Kıyamet Kopar(2002)
Kalabalık Yalnızlara & Ozanca(2005)
Sil Baştan(2006)
Aşkın Cenazesi Var(2007)
Sizin Gibi Değilim(2008)
Artık Geç Oldu(2009)
Miras 1(2011)
Üstad(2012)
Makam-ı Sultan (2013)
Akifçe(2014)
2 CD 2 Kelam(2015)
İLK SOLO ALBÜM

Bu arada müzik bilgisini geliştirerek 1988’de ilk çalışmasını yapmış ve 1990 yılında kendine ait ses kayıt stüdyosu kurarak aranje bilgisini geliştirmiştir. 1993 yılında ilk solo albümü olan ‘Kim Kime Dum Duma’ ile müzik piyasasına giriş yapan Işılak, 1997’de Türkiye’ye dönerek çalışmalarına ülkesinde devam etmiştir.
400’E YAKIN ESER YAPTI

Uğur Işılak’ın yaklaşık 20 yıllık profesyonel müzik hayatında 400’e yakın eseri eseri bulunmaktadır. Eserlerinin müzik yönetmenliğini ve tonmaisterliğini üstlenen sanatçı, 1999 yılında “Dönen Alçak Olsun” albümüyle Türkiye’de müzik alanına iddialı bir giriş yapmıştır. Daha sonra Canın Olayım, Yıldırım gibi, Gelsen de bir Gelmesen de, Tek Seni Sevdim, Haydi Anadolu gibi daha bir çok sevilen eserlerin bulunduğu albümleri milyonlarla buluşmuş ve sayısız ödüle layık görülmüştür.
ANADOLU DEĞERLERİNİN SAVUNUCUSU

Başta Anadolu olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde konserler veren Uğur Işılak, sahne performansıyla da dikkatleri üzerine çekmiş, yıllardır savunduğu Anadolu değerlerini gittiği yerlere taşımayı bir ilke haline getirmiştir. Bir çok radyo ve televizyon kanalında programlar yaparak, geniş kitlelere hitap etmiş ve önemli yapıtlara imza atmıştır. ‘Anadolu Değerleri’ni özümsemiş ve bunu bir hayat gayesi haline getirmiş olan Işılak, kendisini “Halk Ozanı” olarak tanımlarken, bu alanda ciddi araştırmalar ve çalışmalar yapmıştır.
CHP’YE DE SEÇİM ŞARKISI HEDİYESİ

AK Parti’nin seçim müziği Dombra’yı uyarlayarak bir dönem adından sıkça söz ettiren Uğur Işılak, AKP İstanbul 3. Bölge 9. sıradan milletveki adayıdır. Aynı zamanda 2002 yılında CHP’nin yurt gezilerinde kullandığı ”Haydi Anadolu” şarkısı, söz yazarı ve bestecisi olan sanatçı Uğur Işılak tarafından partiye armağan edilmiştir.

Eserlerinde yer verdiği vatanseverlik, tasavvuf ve aşk gibi unsurlarla sadık bir hayran kitlesi olan Işılak, ”Haydi Anadolu” adlı parçasını 1999 yılı sonunda bestelemiştir ve 2000 yılında çıkardığı 3 parçadan oluşan ”Söyleyeceklerim Var” albümünde kullanmıştır. Şarkının, sağdan sola birçok parti tarafından kullanıldığını ifade eden Işılak, CHP’nin de bu parçayı ilk kez Anadolu sol hareketinin anlatıldığı kongrede kullandığını belirtmiş, parçanın Anadolu insanını anlattığını belirterek, CHP’nin başlattığı Anadolu sol hareketi ile Mevlana, Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre gibi Anadolu düşünürlerinin fikirlerini özümsediğini, bu düşüncelerle yeni bir çıkış yapan CHP ve Genel Başkanı Baykal’a bu parçayı hiçbir maddi karşılık gözetmeden armağan ettiğini kaydetmiştir.
NE SAĞCIYIM NE SOLCU

2010 yılında kendisi ile yapılan bir röportajda, “Ben hayatımın hiçbir döneminde solcu olmadım. Ama ben sağcıyım da demedim. Kendimi sağcı olarak da tanımlamıyorum çünkü sağcılık gibi çok cılız bir kavramın içine sıkışmak istemiyorum. Aşk adına hangi tanımı yaparsanız yapın o AŞK değildir ve bununla aşkı sınırlamış olursunuz. AŞK ise özgürdür. Dolayısıyla bizim mayamızda aşk varsa bırakın tanımımızı yapıp kendimizi sınırlandırmayalım. Ama bu benim siyasi görüşümün olmadığı anlamına gelmez. Herkesin mutlaka bir dünya görüşü vardır.” sözleriyle CHP’ye hediye ettiği seçim şarkısı ile kendisi hakkında çıkan “solcu” söylemlerine karşı bir açıklama yaparak aslında siyasi ideolojisinin dışında tasavvuf kültüründen etkilendiğini belirtmiştir.
TÜRKİYE’DE SAĞCI, AVRUPA’DA SOLCU

2010 yılında yine aynı röportajda, “Ben partizan değilim ama gerçekler ortada. Benim ideolojik bir takıntım yok. biz Avrupa’da sosyal demokratları destekleriz eğer ideolojik bir takıntım olsa Avrupa da olsa sol partiyi desteklemem. Ama Avrupa’daki sosyal demokrat buradaki gibi statükocu değil ki. Avrupa’daki sosyal demokrat çeteleri savunmuyor ki. Orada ki sosyal demokrasi ile ülkemizdeki nerdeyse taban tabana zıt. 15 yıldır Türkiye’deyim ve olanları yakından takip ediyorum. Çevremde arkadaşlarımla bir araya geldiğimde de bu konuları oturur konuşur analiz ederiz. Ben gördüklerime ve yaşadıklarıma inanırım. Kimse hariçten gazel okumasın! ” sözleri ile 20 yıl Almanya’da büyüyen bir Türk vatandaşı olarak hakkında yöneltilen siyasi ideoloji karmaşası iddialarını böyle cevaplamıştır.
TELEVİZYON PROGRAMCILIĞI DA YAPTI

Uğur Işılak, 2008 – 2010 yılları arasında Atv Avrupa kanalında “Yıldırım Gibi” daha sonra “Söz pazarı” ve TRT Haber kanalında Serdar Tuncer ile “Yeni Şeyler Söylemek lazım” isimli programlar yaparak halkın takdirini toplamış ve çeşitli kuruluşlar tarafından ödüle layık görülmüştür. Aynı zamanda Uğur Işılak’la Ozanca (Kanal 7 Avrupa), Meram’da iftar (Kanal 24, Sun TV, Konya TV, KTV, ÜNTV) gibi programlar ile de hayran kitlesini arttırmıştır.

30 Mart seçimleri öncesi Başbakan Erdoğan’ın seçim beyannamesini açıklamak için kürsüye yürüdüğü anda çalan ve Uğur Işılak’ın Ak Parti için hazırladığı 2014 yerel seçim şarkısı büyük yankı uyandırmıştı. Cengiz Han Marşı olarak bilinen Dombra’nın müziği üzerine yeni sözler yazan Işılak, 7 Haziran seçimleri için de “Kiziroğlu” türküsünü yeniden uyarlamış ve “Bir Yiğit Adam” adlı seçim şarkısının sözlerini yazarak AK Parti’ye hediye etmişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Uğur Işılak

Seçim süresince Ak Parti’nin meydanları coşturan şarkılarına imza atan Uğur Işılak, 7 Haziran seçimlerinde AK Parti’den milletvekili adayı oldu. Bugün açıklanan kesin listeyle İstanbul 3. Bölge 9. sıradan adaylığı kesinleşti.Uğur Işılak

2002 yılında Saadet Partisi için hazırlanan ‘Saadet Şarkıları’ adlı albüm için de şarkılar yapmış, albümün yapımını da kardeşi Murat Işılak üstlenmişti.

ugur-isilak

ugur-isilak-davutoglu