Trafik Kazalarının Psikolojik Sonuçları Hakkında Kısa Bilgi

Trafik Kazalarının Psikolojik Sonuçları
Çocuk Trafik Eğitimi Çalıştayı sonuç bildirgesinde, Türkiye’de meydana gelen trafik kazaları sonucunda hayatını kaybedenlerin % 7’sini, yaralananların ise % 11,8’ini 0-14 yaş aralığındaki genç ve çocukların oluşturduğu belirtilmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü Genel Kaza İstatistikleri’ne göre 2012 yılındaki 1.296.636 kazada ölü sayısı 3.750, yaralı sayısı ise 268.102’dir. Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planında trafik kazalarının mali boyutunun bir yıl içinde 20 milyar TL’ye ulaştığı belirtilmiştir. Konuyla ilgili olarak yapılan araştırmalarda trafik kazalarında ölenlerin ailelerinin % 90’ı, sakat kalanların ailelerinin % 85’i yaşam düzeylerinde düşüş olduğunu ifade etmişlerdir.
Trafik kazalarından dolayı meydana gelen fiziki ve psikolojik rahatsızlıklar uzun süreli olabilir. Bu durumda olan mağdurların, yaşam seviyelerinin kaza öncesine getirilmesi hususunda herhan-

gi bir garantileri de yoktur. Kaza sonucunda başından yararlanan kazazedelerde; uykusuzluk, kabus görme, başağrısı ve genel sağlık problemleri görülmektedir.
Ölen ve sakat kalanların yakınları ile sakat kalanların bizzat kendilerinin büyük bir oranı psikolojik rahatsızlıktan şikâyetçidirler. Bu durumdan en fazla etkilenen ve rahatsız olanlar ölenlerin yakınlarıdır. Kazadan sonraki ilk 3 ayda; araç sürmede güçlük çekme, güven kaybı, korku krizleri, intihar hissine kapılma, bedensel ve ruhsal çöküntü, yemek yiyememe, çabuk sinirlenme, hınç alma duygusuna kapılma gibi sonuçlar ortaya çıkmaktadır.
Trafik kazalarında ölenlerin yakınlarının % 70’i insanlarla ilişkilerinde sorunlar yaşamaktadırlar.
Kazada yaralanan kişilerin yakınlarının % 40’ı, sakat kalanların % 50’si söz konusu problemlerle karşı karşıya kalmaktadır.
Trafik kazası mağdurlarının kendileri ve yakınlarının yaklaşık % 50’si kaza olmadan önceki duruma göre daha fazla sakinleştirici, uyku ilacı, alkol, sigara ve uyuşturucu madde tükettiklerini ifade etmektedirler. Bu kişilerin aldıkları maddelerle araç kullanabilecekleri ihtimali yaşanan felaketlerin yenileneceğini göstermektedir.

trafik kazası psikolojisi