Trafik Işıklarının Anlamları Hakkında Kısa Bilgi

Trafik Işıklarının Anlamları Hakkında Kısa Bilgi

Trafiğin düzenli ve güvenli bir şekilde akışını ve araçlarla yayaların yolu sırayla kullanmalarını sağlamak amacıyla tesis edilen ışıklı trafik işaret cihazlarının anlamı şöyledir:
Kırmızı Işık
Yolun trafiğe kapalı olduğunu bildirir ve mutlak bir duruş yapılmasını ister. Bu ışık yandığı sürece, aksini gösteren bir işaret yoksa (ışıklı ok gibi) hiçbir yöne hareket edilemez, yaya geçidi önünde beklenir.

trafik-isiklari
Yeşil Işık

Yolun trafiğe açık olduğunu gösterir. Bu ışık yandığı sürece durmadan geçilir. Kavşakta doğrultu değiştirilecek ise dönüş manevrasına başlanır ve ilgili kurallara göre hareket edilir.
Sarı Işık
İkaz anlamında olup yanış sırasına göre yolun trafiğe açılmak veya kapanmak üzere olduğunu bildirir. Kırmızı ışıkla birlikte yanması, yolun trafiğe açılmak üzere olduğunu gösterir. Bu hâlde, beklemekte olan sürcülerin harekete hazırlanmaları istenir.

Sarı ışığın yeşil ışıktan sonra yanması, yolun trafiğe kapanmak üzere olduğunu bildirir. Bu hâlde, emniyetle duramayacak kadar yaklaşmış olan araçların normal geçişlerini yapabileceklerini, diğer araçların yaya geçidi önünde durmak zorunda olduklarını hatırlatır.

Fasılalı Yanıp Sönen Sarı Işık
İkaz anlamında olup bu yerin yavaş ve dikkatli geçilmesini bildirir (Yol ver, işa¬ret levhası gibi.).
Aralıklı Yanıp Sönen Kırmızı Işık
“Dur” işaret levhası anlamında olup mutlak bir duruş yapılmasını ve gidilecek yolun açık ve müsait olduğu görüldükten sonra yeniden hareket edilmesini bildirir.

trafik-isiklarii
Işıklı Oklar
Dönüşleri düzenlemek amacıyla tahsis edilmiş ışıklar olup ok yönünde dönüş yapacak olan sürücülerin, ışıklı okun yeşil yanmasını beklemelerini bildirir.

Yaya Figürlü Kırmızı Işık
Yolun yayalara kapalı olduğunu gösterir. Bu ışık yandığı sürece yayaların taşıt yoluna girmemeleri gerekir.
Yaya Figürlü Yeşil Işık
Yolun yayalara açık olduğunu gösterir. Bu ışık yandığı sürece yayaların, karşıya geçmek üzere taşıt yoluna girebileceklerini bildirir.
Yazılı ve Sesli Işıklar
Araç trafiğine göre yayaların hareketlerini düzenleyen ışıklar olup yazılı ve sesli mesaja göre hareket edilmesini ister.