Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Tilkinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tilkinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
29.04.2019
812
A+
A-

TİLKİ

İçindekiler

Hayvan cinslerinin en güzel ve en zekisiyle tanışmam birkaç yıl öncesine rastlar.

Sizlere bunu anlatabilmem için güzel bir kış gününe dönmem gerekir.

O sabah uyandığımda köydeki evimin çepeçevre bembeyaz karla örtülmüş olduğunu çok iyi hatırlarım. Göz alabildiğine uzanan sahada, orman yönünden evin kapısına kadar gelen izlerden vahşi bir hayvanın bir gece önce evime kadar sokulmuş olduğunu anladım.

Bu izler benim kedinin izleri olamazdı. Çünkü şöminenin başından ayrılmayı sevmeyen kedimin adımları daha kısaydı. Bunlar bir köpek izi de olamazdı. Çünkü onlar da daha derin iz bırakırlardı. Üstelik ayak izlerinin tam orasındaki kara sürünen kuyruğun bıraktığı iz oldukça belirliydi.

İşte bu nedenlerle zihnimde beliren bütün şüpheleri bir tarafa bırakıp o gece bir tilkinin evime kadar yaklaşarak gezindiğine kanaat getirdim.

Meraktan kurtulamayıp izleri takibe başladım, onlar da beni doğruca hayvanın inine götürdüler. Orada sakin bir şekilde uzanmış henüz 6-7 aylık bir tilki uyuyordu. Daha bu yaşlarında yeterli derecede zeki ve açıkgöz olamadıklarından kolaylıkla yakalayıp onu eve getirdim.

Tilki yavrusunu büyütmekte ve evcilleştirmekte güçlük çekmedim. Ona gösterdiğim şefkate bu kurnaz hayvan, bir köpek kadar karşılık göstermekte gecikmedi.

Şimdi bütün bu olaydan oldukça ilginç bir sorun ortaya çıkıyor. Acaba tilki bazı yararlar sağlayacak bir hayvan mıdır?

Hayvanlar, bilindiği gibi yararlı ve zararlı olarak iki sınıfa ayrılırlar. İnsanlar da bunların ilkini korur diğeriyle de savaşırlar. Ancak hiçbir hayvan kat’i bir şekilde yararlı veya zararlı değildir. Zararlı bir hayvanın yarar, yararlı bir varlığın ise zarar verdiği görülmemiş bir şey değildir.

Bu iddiamızı şöyle bir örnekle açıklayabiliriz: Mayısböceği ve benzeri zararlı böcekleri yok etmesi nedeniyle serçe, özellikle tarım alanında çok yararlı bir kuş olarak tanınır. Ne var ki yılın bazı devrelerinde tahıl yemeğe olan ihtiyacı nedeniyle zararlı olur.

Zarar olarak bildiğimiz ve kendimizi ondan koruduğumuz yılan ise hiç de yararsız bir hayvan sayılmaz. Zira büyük zararları olan fareleri ve tarlalara geniş ölçüde zarar veren diğer kemiricileri yok etmeleri bakımından büyük faydaları vardır.

İşte bu durumda ve bu gözlem altında yararlılık kavramı incelenecek olursa eski devirlerde çok zararlı olarak bilinen birçok hayvandan bazı yararlar sağlanabileceğini ve bunların her iki sınıfta da tanımlanabileceğini görürüz.

Kısa bir sürede yararlı bir hale getirilebilecek hayvanların arasında, uzaktan köpekle akrabalığı bulunan tilki de ön sırayı alır.

Kötü şöhreti bu hayvanı gereği kadar tanımamızı önlemiş, değerini yanlış bilmemize sebebiyet vermiştir. Bu arada avcıların abartılmış hikayeleri de bu yanılmaya yardımcı olmuştur.

Avcılar bu hayvana zararlı olduğundan çok kendi avları olan tavşan ve benzeri canlılara zararı dokunduğu için düşmandırlar. Zavallı tilki de böylece gür kürkü ve kuyruğu nedeniyle katliam devresinde hiç acımayan avcıların kurşunlarına hedef olur.

Avcılara sorulacak olursa kendilerini haklı çıkartacak çok sebepler bulurlar. Bir defa tilki yalnız av hayvanıyla beslenir ve kümes hayvanlarının baş düşmanıdır. İşte bu nedenle avcılar yaptıkları işi bir dayanak olarak düşünürler ve özellikle çiftçileri koruduklarına inanırlar.

Bazı bilim adamlarının araştırma sonuçları ile çok ilgilidir. Tilki her ne kadar besinin bir kısmını tavşan ve sülün gibi av hayvanlarını yemekle sağlıyorsa da küçük ve orta boydaki kemiricileri imha etmekle tarıma büyük yarar sağladığı da bir gerçektir.

Bu kürklü hayvanın dağ keçisi ve yabani tekenin etini çok sevdiği doğrudur. Ne var ki kurbanları daima ihtiyar veya ölüme terkedilmiş olanlardır. Geviş getirenlere karşı olan saldırganlığı ise bu hayvan türlerini tüketici olmaktan çok uzaktır.

Tilki, besinine oldukça geniş sayıda zararlı böcek türlerini de dahil eder. Böylece koru ve ormanlarda bir nevi sıhhî temizlik işlemini yapar. Bu hayvanın hastalık veya kaza sonucu ölmüş hayvan leşlerini yemesi de vebayı ortadan kaldıran ayrı bir yararlı yönüdür.

Özellikle tarım ve insan sağlığı yönünden bu kadar faal bir yararlılık örneği olan tilkiyi geceleri çalmış olduğu birkaç tavuk veya tavşan için hoş görmek gerekir.

Bu durumda hiçbir hayvanı tam olarak yararlı veya zararlı sınıfa sokmak mümkün değildir.

Şu veya bu türdeki av hayvanlarına «zararlıdır» damgasını vurabilmek için oldukça geniş bir inceleme gerekir. Yoksa dış görünüşüne bakıp insanın kendince kurmuş olduğu düzene zararı var diye zararlıların öldürülmesi tabiat dengesini bozucu bir işlem olur.

Böylece tabiatı ilmi bir şekilde ve çok yakından incelemenin önemini kavramış bulunuyoruz. Yüzyıllardır vahşî hayvan damgasını vurmuş olduğumuz tilki sansar, kokarca, kartal, atmaca, baykuş ve benzeri birçok hayvanın zannedildiği gibi zararlı olmadığını görmüş oluruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.