Terzi Mesleği Hakkında Kısa Bilgi

Terzi Mesleği Hakkında Kısa Bilgi

Terzi ya da terzilik tekstil ürünlerini işleyerek giyim kuşam ya da ev tekstil ürünleri haline dönüştüren kişilere verilen addır.
Özellikle özel dikim işçilik isteyen kişiye özel olarak özel istek üzerine özel günler için üretilen ısmarlama giyim bunun dışında belli standartlara uygun olmayan bedenlere göre elbise diken kişiye terzi denir. Osmanlı’da da bu meslek çok yapılmıştır. Terzi, ya da terzilik tekstil ürünlerini işleyerek giyim kuşam ya da ev tekstil ürünleri haline dönüştüren kişilere verilen isimdir Özellikle özel dikim işçilik isteyen kişiye özel olarak özel istek üzerine özel günler için üğretilen ısmarlama giyim bunun dışında belli standartlara uygun olmayan bedenlere göre elbise diken kişiye terzi denir. Kadın giyimini oluşturan elbise, pantolon, etek, bluz, gömlek, ceket, gelinlik, gece kıyafeti, manto gibi giyim eşyalarını kişilerin isteğine göre imal eden ve/veya onarımını yapan kişidir.

ipek astar, polyester astar, saten astar, tela çeşitleri, vatka, biye, kumaş,ceplik, kemer astarı vb.bunlar işlenen malzemeler.kullandıkları malzemeler ise,

TERZİ MALZEMELERİ

a- Dikiş makineleri
b- Overlok makinesi
c- Piko makinesi
d- Düğme basma makinesi
e- Ütü masası ve buharlı buharsız ütüler
f- Mezura, çizim sabunu, pistole cetvelleri,
g- Makas çeşitleri, el iğneleri, iplikler, toplu iğneler
h- Kesim masası
i- Prova mankeni
j- Tela, astarlık kumaş, ekstrafor
k- İlik açma makinesi
l- Kesim kalıpları

terzi

terzi_malzemeleri