Soluk Alıp Verme Hakkında Kısa Bilgi

Soluk Alıp Verme Hakkında Kısa Bilgi

Soluk aldığımızda hava burnumuzdan içeri girer. Hava, burunda ısıtılır ve nemlendirilir. Burun içinde bulunan kıllar ve sıvı sayesinde havadaki toz ve mikroplar tutulur. Böylece zararlı maddelerin akciğerlere ulaşması engellenir. Burundan vücuda alınan hava, daha sonra yutak ve gırtlağa iletilir. Gırtlak, soluk borusunun başlangıç kısmıdır. Hava, soluk borusu ile akciğerlere ulaşır. Vücudumuzda sağ ve sol olmak üzere iki akciğer bulunur. Ağaç gövdesinin ince dallara ayrılması gibi soluk borusu da gittikçe incelen borucuklara ayrılarak akciğerlerin içine yayılır. Bu sayede hava akciğerlerin her yerine ulaşır. Havanın bu yolla vücuda alınması soluk almadır. Akciğerlerdeki havanın aynı yoldan dışarı verilmesi ise soluk verme olarak adlandırılır.
Soluk alma ve soluk verme için akciğerlerimizin hemen altında bulunan diyafram adı verilen bir yapının da yardımı gereklidir. Soluk alma sırasında diyafram aşağı doğru düzleşir. Göğüs kafesi genişler ve solunan hava akciğerlere dolar. Soluk verirken diyafram ve göğüs kafesi eski hâline döner. Göğüs kafesi daralır. Akciğerlerdeki hava dışarı verilir.

Soluk alma ve soluk verme yaşamımız için çok önemlidir. Soluk aldığımızda dış ortamdan vücudumuz için gerekli olan oksijeni alırız. Havadaki oksijen akciğer­lerden kana geçer ve tüm vücuda dağıtılır.

Besinlerden oksijen yardımı ile enerji açığa çıkarılması sırasında ise karbon dioksit meydana gelir. Karbon dioksit vücut için oldukça zararlıdır. Kana geçen bu zararlı madde akciğerlere ulaştırılır. Soluk verme sırasında akciğerlerdeki karbon dioksit dışarı atılır.

Doğru soluk alıp vermek için havayı burnumuzdan almalı, ağzımızdan dışarı vermeliyiz. Burnumuz soluduğumuz havayı hem temizler hem de ısıtır. Bu nedenle soluk alıp verirken havayı burnumuzdan almak daha sağlıklıdır.

soluk_alip_verme_organlari

soluk_alip_verme_organlarii

soluk_alip_verme_organlariii

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir