Şişmanlığın Tedavisi Hakkında Kısa Bilgi

Şişmanlığın Tedavisi
Şişmanlığın tedavisinde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Diyet, davranış değişikliği ve ilaç tedavileri ile fiziksel aktivitelerin artırılması ya da cerrahi müdahale bunlardan bazılarıdır.
Şişmanlığın tedavisi aç kalarak değil, sağlıklı beslenme kurallarına uyularak yapılmalıdır. Sağlıklı zayıflama diyetlerinin her bireye göre farklı olacağı dikkate alınarak konunun uzmanı tarafından hazırlanan diyet programları uygulanmalıdır.
Sağlıklı zayıflama için uygulanacak beslenme tedavisinde amaç;
• Vücut ağırlığını arzu edilen düzeye indirmek,
• Kişinin bütün besin gereksinimlerini yeterli ve dengeli bir şekilde karşılamak,
• Kişiye yanlış beslenme alışkanlıkları yerine doğru beslenme alışkanlığı kazandırmak,
• Vücut ağırlığı arzu edilen düzeye geldiğinde tekrar kilo alımını engellemek ve sürekli bu düzeyde tutmak olmalıdır.
Sağlıklı zayıflama diyetine başlarken kişide yemek yeme dürtüsü bozukluğu olup olmadığına da bakılmalıdır.
Yemek yeme dürtüsü bozuklukları; yetersiz ya da aşırı gıda alımı içerebilen, ruhsal etkilere dayanan ve fiziksel sonuçlara yol açabilen hastalıklardır.
Beden algısındaki bozulma sonucunda mükemmel olarak düşünülen vücut görünümüne sahip olmak için çoğu kadın ve erkek diyet yapma ve çeşitli kilo kaybetme yollarına başvurmaktadır. Vücut ağırlığı takıntısı, vücudun şekli ile ilgili olumsuz düşünceler kişileri bu tür yollara itmektedir.
Yemek yeme dürtüsü bozuklukları, kişinin genel vücut sağlığını etkileyecek hastalıklardır. Beden algısı bozukluğu, anoreksiya nervoza ve bulimia nervoza bu hastalıklardan en önemlileridir.
Beden algısı, herhangi bir kişinin kendi bedeni hakkındaki düşüncelerini, duygularını ve algılarını ifade eden bir kavramdır. Beden imgesi ile bedenin gerçek durumu arasında belli bir tutarlılık bulunması, kişinin bedeniyle barışık ve ondan memnun olması kişinin olumlu beden imgesine sahip olduğunu göstermektedir.

Şişmanlık-Belirtileri-ve-Tedavisi

İnsanın beden algısı hem onun ruh sağlığını etkileyen hem de ondan etkilenen bir kavramdır. Olumlu beden algısı, insanların ruh sağlığına olumlu katkıda bulunurken çeşitli ruhsal sorunlar yaşayan kişinin kendi bedeniyle ilgili değerlendirmeleri çoğu zaman olumsuz olmaktadır. Beden algısı, benlik saygısı ile yakından ilişkilidir; benlik saygısı düşük olanlar daha olumsuz beden imgesine sahiptirler.
İnsanların kendi bedenleri ile ilgili değerlendirmeleri (beden algısı) gerçekte olanla uyum gös-termeyebilir. Örneğin vücut ağırlığı normal olan bir kişi kendisini şişman olarak algılayabilir ve zayıflamak için çeşitli girişimlerde bulunabilir.