Sağlıklı Giyinme Hakkında Kısa Bilgi

Sağlıklı Giyinme Hakkında Kısa Bilgi
Çevreden gelebilecek etkilerden korunmak ve vücut sıcaklığımızı korumak amacıyla giyiniriz.

İklim koşullarına , vücut yapısına ve içinde bulunulan koşulların gerekliliklerine göre (atölye, laboratuvar çalışanları vb.) uygun olarak giyinmeye uygun giyinme denir.

Giyim eşyalarının niteliği sağlığınızı korumak açısından büyük önem taşımaktadır.

Giysiler kışın kalın ve koyu renk, yazın ince ve açık renkli olanlardan seçilmelidir. Aynı zamanda tercih edilen giysiler vücut yapısına uygun ve hareketleri kolaylaştırıcı nitelikte olmalıdır. İç çamaşırlar ve gece yatarken giyilen giysiler, teri emecek nitelikte olmalıdır. Yazın güneşten korunmak amacıyla şapka kullanılmalıdır. Nemli ve ıslak kıyafetlerin giyilmesi ya da vücuttan hemen çıkarılmaması da çeşitli enfeksiyonlara neden olmaktadır. Giysilerin terletmemesi için alırken yapıldığı ham maddenin ne olduğunun bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Doğal ham maddelerden yapılmış giysiler (pamuk gibi) sağlığın korunmasında etkilidir. Sentetik ve su geçirmeyen maddelerden hazırlanan giysiler sürekli giyildiğinde vücuda zarar verebilir.
Vücut yapısına uygun olmayan (çok dar kıyafetler gibi) giysiler kan dolaşımını olumsuz ve vücudun rahat hareket etmesini engeller.

Ayaklarımızı korumak amacıyla kullandığımız ayakkabı ve çorabımızı seçerken de dikkatli olmalıyız. Çoraplar ayağı terletecek nitelikte olmamalıdır. Ayakkabılar ayağın rahat hareket etmesini sağlamalı, ayakkabı burnu ile baş parmak arasında 1-1,5 cm’lik boşluk bulunmalıdır. Çok sivri uçlu (burunlu) ve yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılmalıdır. Ucu sivri olan ayakkabılar ayak tırnaklarında batmalara  ve iltihaplanmalara neden olabilir. Diğer taraftan yüksek topuklu ayakkabılar ayak kemik yapısında bozulmalara ve aynı zamanda bireyde duruş bozukluklarına neden olur.

 

Ayak yapısına uygun, dayanıklı ve ekonomik fiyatlı ayakkabılar tercih edilmelidir.

Giysi ve ayakkabılarımızı seçerken dış görünümden çok yapısal ve ekonomik olarak uygunluğunu göz önünde bulundurmalısınız.

saglikli_giyinme