Sağlıkla İlgili Uyulması Gereken Diğer Kurallar

Sağlıkla İlgili Uyulması Gereken Diğer Kurallar
Şimdiye kadar söz ettiğimiz hususların dışında sağlıklı yaşam için dikkat etmeniz gereken diğer kurallar aşağıda sıralanmıştır.
• Okuma yaparken ışık yeterli şiddette olmalı sol arkadan ve yukarıdan gelmelidir. Kitap, dergi vb. materyaller gözden yaklaşık 40 cm uzaklıkta tutulmalıdır. Hareketli taşıtlarda ve yüzü koyun yatarken herhangi bir şey okumamalıdır. Gözler ovuşturmamalı, gözlere bastırılmamalıdır. Gözler zaman zaman kapatılarak ya da uzağa bakılarak dinlendirilmelidir. Gözleri rahatsız edici parlak ışığın bulunduğu zamanlarda denizde, karda, parlak güneş altında uygun özellikte camları olan güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Televizyon belli bir mesafeden izlenilmelidir. Televizyon ve bilgisayara çok yakın oturmamak, çok uzun süre boyunca seyretmemek gereklidir.
Her ne kadar güneş gözlükleri genelde numarasız olsa da camı kaliteli olmayan güneş gözlükleri göze zarar verebilir.
• Kulağa yabancı cisim sokulmamalıdır. Yüksek tonda ve kulaklıkla müzik dinlenilmemelidir. Bu tür doğru olmayan davranışlar işitme kaybına yol açabilir.
Cep telefonu kullanımına bağlı olarak da kulakta rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir.
• Burun karıştırılmamalı ve burnun içindeki kıllar koparılmamalıdır. Çünkü burnun içinde kılların koparılmasına bağlı enfeksiyonlar olabilir. Burundan soluk alıp vermek gerektiği de unutulmamalıdır.
• Yüzdeki sivilceler sıkılmamalıdır. Çünkü bu tür işlemler iltihabın dağılmasına ve sivilce izlerinin kalmasına neden olabilir.
• Hapşırırken, öksürürken kâğıt mendille ağız ve burun kapatılmalıdır.
• Yerlere tükürülmemeli, tükürenler uyarılmalıdır.
Yere tükürmek bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden olmaktadır.

saglik_kurallari