Roman Özeti Örnekleri Hakkında Kısa Bilgi

Roman Özeti Örnekleri Hakkında Kısa Bilgi

İNTİBAH
Ali Bey iyi bir eğitim görmüştür
. ve zengin bir ailenin çocuğudur.
İnce ruhlu bir adam olan Ali Bey
biraz gösteriş meraklısıdır. Bu
nedenle lüks bir yaşam sürmektedir. Çamlıcada gezmeyi çok
sever ve yine böyle bir Çamlıca gezisinde Mahpeyker’le tanışır »SkJ ve ona aşık olur. Mahpeyker kötü yola düşmüş bir kadındır ama Ali Bey’in ona olan aşkı bunu görmesine engel olmuştur. Durumu öğrenen Ali Bey’in annesi onu Mahpeykerden kurtarmak için Dilaşup isimli çok güzel bir cariye alır. Mahpeyker’e sırılsıklam aşık olan Ali Bey’in gözü Dilaşup’u bir türlü görmez. Mahpeyker’igörmek için evine giden Ali Bey onun bir hayat kadını olduğunu öğrenince yıkılır. Yıkılmış bir durumda evine dönen Ali Bey’i teselli etmek Dilaşup’a düşmüştür. Bir müddet sonra Dilaşup’un farkına varan Ali Bey onunla evlenir. Kindar bir karaktere sahip olan Mahpeyker ise kıskançlık krizine girer ve iradesi zayıf olan Ali Bey’e Dilaşup’un iyi biri olmadığını söyler. Ali Bey ise bunlara sorgulamadan inanır ve Dilaşup’u satar. Dilaşup’u bulan Mahpeyker, onu da kendisi gibi kötü yola düşürmeyi başarır. Bu duruma dayanamayan Ali Bey ise üzüntüsünden hasta olur. Mahpeyker bunlarla da kalmaz ve Ali Bey’i öldürmeyi planlayarak onu bir eğlenceye davet eder. Durumu fark eden Dilaşup ise Mahpeyker’in amacını Ali Bey’e söyler fakat o kendisine inanmaz. Mahpeyker’in davetine giden Ali Bey, Mahpeyker’in amacını son anda fark eder ve oradan kaçmayı başarır. Mahpeyker’in tuttuğu kiralık katil ise yanlışlıkla Dilaşup’u öldürür. Ali Bey ise kaçtıktan sonra doğruca polise gitmiş ve durumu haber vermiştir. Eve polislerle gelen Ali Bey dayanamayarak Mahpeyker’i orada öldürür; tutuklanır ve hapse atılır. Bir müddet sonra ise kahrından ölür.
Aşağıda Balzacın “Goriot Baba”adlı romanın özeti verilmiştir.

GORİOT BABA

Paris’in her türlü kötülüklerin işlendiği bir mahallesinde bulunan Pansiyon Vaquerde Goriot adında biri kalmaktadır. Otelde kalanların anlattıklarına göre önceleri oldukça zengin ve saygı duyulan biri olan bu adam şimdi pansiyonun en ucuz dairesinde kalmaktadır. Üstü başı perişan bir vaziyettedir. Onun başına gelenler zamanla açığa çıkar.
Goriot, iki güzel kızı olan bir babadır. Kızlarını soylu ailelerin oğullarıyla evlendirmiştir. Onlardan biri kontes, diğeri baronestir. Ancak kızları oldukça kibirli ve savurgandır. Kocaları, kayınpederleri Goriot’nun zenginliğinden memnun olsalar da onu yanlarında görmek istemezler. Goriot, kızlarını şımartarak yetiştirdiği için onların kaprislerini çekmek zorunda kalır. Kızlarının bitmek tükenmek bilmeyen isteklerini yerine getirmek için uğraşır.
Bir süre sonra Goriot’nun parası biter. Bunun üzerine onun kızlarını ziyaret etmesine izin verilmez. Kızlarını ancak sokakta ara sıra görebilmektedir. Bu sırada kızları taşkın bir şekilde yaşamayı sürdürmektedir.
Goriot, kızlarının kaprisleri yüzünden son günlerini sıkıntı içinde geçirmiştir. Büyük kızı Anastasie’nin borçlarını ödemek zorundadır. Ayrıca kızlarının kıyafeti için para gerekmektedir. Küçük kızı Dalphine babasının ölmesine yakın bir zamanda baloya gitme telaşındadır.
İşte bu sıkıntılar içinde Goriot, kaldığı pansiyonda ölür. Öldüğünde ise yanında iyi kalpli bir tıp öğrencisiyle onun arkadaşı vardır. Ne yazık ki o öldüğünde, bütün ömrünü ve servetini uğurlarında feda ettiği kızları yanında değildir.

roman_ozeti