Renk Bilgisi

Renk Bilgisi

Işığın cisimlere çarptıktan sonra, yansıyarak görme duyumuzda bıraktığı etkiye renk denir. Her cisim kendine gelen ışınların bir kısmını tutar, bir kısmını da yansıtır. Bu olayın sonucu olarak da cisimler bize yansıttığı renkte görünürler.

Doğada bulunan tüm renkler ana renklerden meydana gelir. Bunların arasında olmayan siyah ve beyazın meydana gelişi şöyledir: Bir cismin güneş ışığında depolanmış renkleri yansıtmayıp yutuyorsa siyah, eğer tümünü birden yansıtıyorsa beyaz renk görünür. Bir renge siyah ya da beyaz katıldığında o rengin açık ya da koyu tonu meydana gelir. Siyah ve beyaz rengi karıştırdığımızda gri renk ortaya çıkar. Siyah, beyaz ve gri; renk sayılmaz. Bu üç renge nötr renkler denir. Ayrıca herhangi bir rengi açmak ya da koyulaştırmak için siyah ve beyaz renk kullanılır.

notr-renkler

Güneş ışığındaki renk grubunun uçları birleştirilirse renk çemberi veya renk üçgenleri meydana gelir.

Renk çemberi dikkatlice incelenirse üç ana (esas) renk olduğu görülür. Ana renkler ikişer ikişer aynı ölçüde karıştırılırsa meydana gelen renklere ara (yardımcı) renk denir.

ana-ve-ara-renkler

Tamamlayıcı Renkler
Bir ana renkle bir ara renk eşlenerek birbirini tamamlar, iki ana rengin karışımından yapılan yardımcı renk karışımına girmeyen üçüncü ana rengin tamamlayıcısıdır.

tamamlayici-renkler

Zıt Renkler
Tamamlayıcı renkler karıştırılmayıp yan yana konulursa birbirinin değerini artırırlar. Renklerin bu tür görünüşü zıt renkleri oluşturur. Örneğin, Yeşil ile kırmızı, sarı ile mor, mavi ile turuncu zıt renklerdir. Zıt renkler daha parlak ve canlı görünürler.
> Sıcak Renkler: Kırmızı, Turuncu, Sarı
> Soğuk Renkler: Mavi, Yeşil, Mor

Renklerin uyumu ise 3’e ayrılır.
> Ton Uyumu: Bir rengin ışık etkisi ile koyudan açığa doğru gösterdiği değerlerdir.
> Yakın Renkler Uyumu: Renk çemberi veya üçgenindeki yan yana düşen üç renkle kurulan uyumdur. Örneğin; Mavi, sarı ve karışımları olan yeşil
> Zıt Renkler Uyumu: Zıt renklerle ya da sıcak-soğuk renklerle kurulan armonidir.