Prof. Dr. Talip Küçükcan Kimdir ?

Prof. Dr. Talip Küçükcan Kimdir ?

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı kurucularından olan Prof. Dr. Talip Küçükcan Marmara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi; Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanının (AGİT) Müslümanlara Karşı Ayrımcılık ve Hoşgörüsüzlük ile Mücadele Özel Temsilcisidir. SETA Vakfı tarafından yayınlanmakta olan uluslararası Insight Turkey Dergisinin Genel Yayın Yönetmenidir.

Talip Küçükcan Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde doğdu (1963). Evli ve iki çocuk babasıdır. Kadirli İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdi. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu (1986). Türkiye Diyanet Vakfı tarafından lisansüstü eğitim için İngiltere’ye gönderildi. Londra Üniversitesi Şarkiyat ve Afrika Çalışmaları Fakültesi’nde Ortadoğu üzerine Yüksek Lisans (1990); Warwick Üniversitesi Etnik İlişkiler Araştırmalar Merkezi’nde sosyoloji alanında Avrupa Türkleri ve Müslümanları üzerine doktora yaptı (1997). Aynı üniversitede iki yıl süre ile İngiltere, Almanya, Hollanda ve Fransa’daki Türk gençleri üzerine doktora sonrası çalışmalar yürüttü.

1999 yılında Türkiye’ye dönerek İslam Araştırmaları Merkezi’nde çalışmaya başladı. 2007 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine öğretim üyesi olarak atandı. 2012’de Sosyoloji Bölümüne geçti. 2006 yılında SETA Vakfı’nın kuruluşunda yer aldı. Talip Küçükcan YÖK Başkan Danışmanlığı (2010-2013), SETA Vakfı Dış Politika Direktörlüğü (2009-2013), Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü (2011-2014) görevlerinde bulundu.

Talip Küçükcan yükseköğretim politikaları, Türk dış politikası ve Ortadoğu siyaseti, Batı ve İslam, Din-devlet ilişkileri, laiklik, dini azınlıklar ve din özgürlüğü, Avrupa Birliği ülkelerindeki Türkler, kültürel kimlik ve entegrasyon, konularında çalışmalar yürütmektedir. Küçükcan’ın aşağıdaki yayınları mevcuttur:

Türkiye’de Yükseköğretim: Karşılaştırmalı Bir Analiz

Yükseköğretimde Kalite Güvencesi

Politics of Ethnicity, Identity and Religion: Turkish-Muslims in Britain

EuroTurks and Turkey-EU Relations: The Dutch Case

Turks in Europe: Culture, Identity, Integration

talip-kucukcan