Öne Kapalı Takla Öne kapalı taklanın teknik özellikleri

Öne Kapalı Takla Öne kapalı taklanın teknik özellikleri
Ayakta duruş pozisyonunda, bacaklar bitişik ve kollar baş üzerinde yukarıya kaldırılmış durum¬dayken harekete başlanır (Resim 1). Daha sonra çömelik duruşa gelinir. Çömelik duruşta, dizler birleştirilir ve ayak parmakları üzerinde durulur. Eller omuz genişliğinde açık, aynı hizada, par¬maklar açık ve parmak uçları karşıyı gösterir şekilde avuç içleri yaklaşık 50 cm önde mindere yerleştirilir (Resim 2). Çene göğse yaklaştırılır. Hızlı bir itişle mindere ensenin teması sağlanarak ileriye doğru yuvarlanma yapılırken vücut kapalıdır. Hızlı ve kapalı yuvarlanarak eller yere temas etmeden dengeli bir şekilde ayağa kalkılır (Resim 3, 4, 5, 6).

one-takla

Öne kapalı taklada yardım şekli: Öğrenci, harekete girmeden sırtının yere değeceği tahmin edilen noktaya yardımcı diz çöker. Dizler hafifçe açılır. Öğrenci ellerini yere yerleştirdiğin¬de, öğrenciye yakın olan el ile avuç içi yukarıya bakacak şekilde, omuz ve dirsek ekleminin tam ortasından (biceps üzerinden) tutulur. Diğer el öğrenci ayağa kalkarken destek olacak şekilde sırt üzerine yerleştirilir (Resim 1). Yardım işlemi hareket tamamen bitinceye ve öğrenci dengesini sağlayıncaya kadar devam ettirilmelidir.

one-takla-yardim

Öne taklaların teknik özelliklerine uygun, doğru öğrenilmesi için basamaklama çalışmaları yeterli ve amaca uygun yapılmalıdır. Jimnastik minderi üzerinde tavşan sıçraması hareketini ça¬lışınız. Bu hareketi çalışırken aşağıdaki yönergeyi takip ediniz.

one-takla-sekli1

• Tavşan sıçraması yaparken ellerinizi yaklaşık 50 cm öne yere doğru bir omuz boyu genişli¬ğinde ve parmaklar açık, parmak uçları karşıyı gösterir şekilde koymaya dikkat ediniz (Resim 1).
B eş i k sallanması hareketi, taklalarda yuvarlanma becerisini geliştirmeye yönelik bir çalışma¬dır. Jimnastik minderi üzerinde aşağıdaki yönergeyi takip ederek beşik sallanması hareketini yapınız.
Yere sırtüstü yatılır, her iki bacak gövdeye çekilerek bacaklardan ellerle kavranır, çene göğse yaklaştırılır. Sırt kavisli durumda, ayaklar önde, ense geride yere değecek şekilde sallanma yapılır (Resim 1, 2, 3, 4).
Beşik sallanmasını yaparken bacakların toplu, göğse çekilmiş olmasına dikkat ediniz.
one-takla-sekli2