Öne Adımlı Takla ve Öne adımlı taklanın teknik özellikleri

Öne Adımlı Takla

Öne adımlı taklanın teknik özellikleri

Ayakta duruş pozisyonunda, bacaklar bitişik ve kollar baş üzerinde yukarıya kaldırılmış durumda iken harekete başlanır (Resim 1). Daha sonra çömelik pozisyona geçilir. Bu pozisyonda, dizler birleştirilir ve ayak parmak uçlarında durulur. Eller omuz genişliğinde açık, aynı hizada, parmaklar açık ve parmak uçları karşıyı gösterir durumda olacak şekilde ayaklardan yaklaşık 50 cm kadar önde mindere yerleştirilir (Resim 2). Bükülü olan dizlerle ileriye doğru hızlı itiş yapılırken aynı zamanda çene göğse doğru yaklaştırılır. Mindere ensenin teması sağlandığında yuvarlanma devam ederken, savurma bacağı dizden bükülerek göğse doğru çekilir (Resim 3, 4). Sıçrama bacağı, dizden gergin bir şekilde harekete devam eder (Resim 5). Ayağa dengeli bir şekilde kalkıldığında sıçrama bacağı önde, savurma bacağı ise arkadadır (Resim 6).

Öne adımlı taklada yardım şekli : Öne adımlı taklanın yardım şekli, öne kapalı taklada uygulanan yardım şeklinin aynıdır. Ancak tek kişilik yardımda, yardımcının savurma bacağı tarafında durmasının etkili yardım açısından bu çalışmanın sonunda hedeflenen kazanım öğrencilerle tartışılır.

Aşağıdaki yönergeyi takip ederek öğretmen rehberliğinde çalışmayı uygulayınız
• Öğrenciler, bacakları bitişik yan yana dizilirler ve dengelerini öne doğru bozarlar. Düşerken dengeyi sağlamak amacıyla öne doğru atılan ilk adım hangi ayakla yapılmış ise o ayağın destek bacağı, diğer ayağın ise savurma bacağı olduğuna karar verilir.
• Bu çalışmanın sonunda hedeflenen kazanım sıçrama bacağının belirlenmesidir.

one-adimli-takla