Ölüm Vadisi’nin Gezgin Taşları İlk Kez Hareket Ederken Görüntülendi

Ölüm Vadisi’nin Gezgin Taşları İlk Kez Hareket Ederken Görüntülendi

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin güneyinde yer alan Ölüm Vadisi Milli Parkı’ndaki hareket eden taşların bıraktığı izler 1940’lı yıllardan beri bilim insanlarınca çözülmesi beklenen bir gizemdi. Taşların hareketinde güçlü rüzgârların ya da yağışlar sonucu biriken suların etkili olduğu düşünülüyordu. Ancak taşlar hareket ederken gözlemlenememişti.

Ölüm Vadisi Kuzey Amerika’nın en kuru, en sıcak ve en derin bölgesi. Ölüm Vadisindeki Racetrack Gölü’nün kurumuş yüzeyinde, sürüklenme sonucu oluşmuş gibi görünen ve uzunluğu yüzlerce metreyi bulabilen izler bırakan yüzlerce taş var. Ancak on yıl boyunca hareket etmeden kalabilen bu taşların hareket ederken gözlemlenebileceği düşünülmüyordu. Sonuçları PLOS ONE dergisinde yayımlanan çalışmada araştırmacılar harekete duyarlı GPS cihazları ve zaman atlamalı görüntüleme yapabilen kameralar kullanarak taşları uzaktan görüntülemeye karar verdi. Araştırmacılardan Richard Norris herhangi bir değişim gözlemlemeksizin yıllarca bekleyebileceklerini
düşünürken, araştırmaya başladıktan iki yıl sonra taşların hareketine tanık olduklarını söylüyor.

Kış döneminde kurumuş göl tabanının yaklaşık üçte birlik kısmı yağış nedeniyle suyla kaplanıyor. Sıcaklığın sıfır derecenin altına düştüğü kış gecelerinde suyun yüzeyi donuyor. Araştırmada taşların sıcaklığın sıfır derecenin altına düştüğü geceleri takip eden açık ve güneşli günlerde hareket ettiği gözlemlendi. Güneş ve esen hafif rüzgâr buzun erimesine ve buz tabakasının çatlamasına neden oluyor. Rüzgârın da etkisiyle hareket etmeye başlayan buz levhaları taşları göl tabanında sürüklemeye başlıyor. Biriken suyun derinliği taşların hareketini etkileyen en önemli etkenlerden. Suyun, yüzeyi soğuk kış gecelerinde buz tabakası ile kaplanacak kadar derin ancak oluşan bu buz tabakasının taşlara temas etmesine olanak verecek kadar sığ olması gerekiyor. Taşların hareketi buz tabakasının altında gerçekleştiği için gözlemlemek zor olsa da GPS verilerinden taşların dakikada en az 2-5 metre hızla hareket ettiği anlaşıldı.

olum-vadisi