Mustafa Kemal Askerlik Mesleğini Neden Seçtiği Hakkında Kısa Bilgi

Mustafa Kemal Askerlik Mesleğini Neden Seçtiği Hakkında Kısa Bilgi
Mustafa Kemal’in üniformaya olan yakınlığı,içtenliği; karşılaştığı subayların birbirleriyle olan ilişkilerini kendi karakterine yakın görmesi ; mahalleden tanıdığı olan Binbaşı Kadir Bey’den yardım ve destek beklentisinin olumlu sonuçlanması sebebiyle askerlik mesleğini tercih etmiştir.
Yukarıdaki sebeplerden dolayı Mustafa Kemal Atatürk askerlik mesleğini seçmiştir. Askerlik süreci içine girdiğinde ise Atatürk bu mesleği daha bir çok sevmeye başlamıştır. Nitekim kazandığı sayısız zaferler, onun ne denli doğru bir tercih yaptığını da ortaya koymaktadır.
Cevabı yeterli bulmayan arkadaşlar için:
Atatürk 12 yaşına geldiği zaman arkadaşları ile askercilik oynardı. (O tarihlerde çetecilik olarak geçer. her yaş gurupları mahalleli çocuklar birleşip çete kurarlardı. Nitekim kendi çetesinden daha büyük bir yaş gurubuna ait bir çete ile tartışma sonucunda birini (kendi okul müdürünün yiyeni) bıçakladı. Bu yüzden Şemsi Efendi Okulu okulundan atıldı ve dedesi Selanik Mülkiye Rüştiyesine kaydını yaptırdı.
Bu okulda arkadaş çevresi değiştiği için uyum sağlayamadı, Selanik Askeri Rüştiyesine okul müdürünün tavsiyesi ile gitti. O tarihlerde askerlik gücü temsil ettiğinden özenilen bir meslekti. Sonuç olarak çetecilik yapmak Askerlik Mesleğinin tercih etmesine sebep oldu. Başarıları çocukluktan gelen yetişme tarzına dayalıdır