Muhabbet Kuşunun Ömrünü Uzatacak Tavsiyeler

Muhabbet Kuşunun Ömrünü Uzatacak Tavsiyeler,Muhabbet Kuşunun Ömrünü Uzatacak Tavsiyeler Hakkında Bilgi,Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşunun Ömrünü Uzatacak Tavsiyeler
Muhabbet Kuşunun Ömrünü Uzatacak Tavsiyeler

Muhabbet Kuşunun Ömrünü Uzatacak Tavsiyeler

Bir muhabbet kuşunun ömrü 10-15 yıl kadardır.Ancak büyük çoğunluğu yanlış beslenme ve bakım koşullarından dolayı 5 yaşına gelmeden hayatını kaybediyor.Bilinçli bakım uygulanan muhabbet kuşları 15 yıldan daha fazla yaşayabilir.Bu yazımızda sadık dostlarımız muhabbet kuşlarımızın ömrünü uzatacak bakım önerilerinde bulunacağız.

Mesela yeni bir kuş aldığımızda yeni kuşumuza hastalık diğer var olan kuşlarımıza geçmesin diye karantina uygulamamız gerekebilir.Daha doğrusu petshoplardan aldığımız muhabbet kuşları genelde hepsi bir arada durduğu için parazit ve hastalık kapabilir.Dolayısıyla yeni aldığımız muhabbet kuşumuza karantina uygulamamız doğru yöntemdir.Bu karantinanın süresi bir haftadır.Ayrı bir oda da tutmamız gerekir.Parazit spreyi uygulaması yapmalıyız.Eğer bir hastalığı varsa iyileştirmeden mevcut kuşumuzun yanına koymamalıyız.

Aşırı üretimde hem dişi hem de erkek kuşumuzun bünyesinde zayıflığa yol açar.Yumurta yapmak dişi kuşlarımızın vitamin kaybına yol açar.Yavruların büyüme sürecinde 35 gün kapalı ortamda olması bu vitamin eksikliğini daha da arttırır.Art arda yapılan bu üretimde dişi kuşun vitamin eksikliği hastalanmasına yol açar.Bu nedenle kuşlarımızı kuluçkadan sonra en az 3 ay dinlendirmeliyiz.

Temizlikte tabi ki önemlidir.Temizlenmeyen kafesler bakteri ve parazitlerin üremesi için elverişli ortamlardır.Atıklar arasında çoğalan bakteriler kuşların vücutlarına ve bünyesine yerleşirler.Bunu önlemek için kuşlarımızın kafes tabağını 2 günde bir,kafesini ise haftada bir temizlemeliyiz.Kafes temizliğinde dezenfekte etkisi olan sıcak su ve sirkeli su kullanmalıyız.

Tünek seçimi de önemlidir.Kuşlar bütün gününü tünek üzerinde geçirirler.Doğru tünek seçimi ayaklı etler için önemlidir.Tünekler kuşların ayaklarında mantar sorununa neden olabilir.Bu nedenle ayakların tam oturabileceği ahşap tünekler tercih etmeliyiz.

Kafes konumunu nasıl tercih etmeliyiz?

Kafesleri gün ışığı alan esinti rüzgar almayan yerlere koymalıyız.Cam önünde klima önünde uzun süre esintiye maruz kalan kuşlar hastalanır.

Kuşların hareketsiz kalması kuşlarda aşırı kilo ve kanatlarda kan dolaşımı bozukluğuna neden olur. Aşırı kilo iç organlarda yağlanmaya ve organ iflasına kadar gidebilir.Uçurulmayan kuşların kanatlarında bulunan damar yollarında tıkanma olur.Buda kuşların sağlığı açısından olumsuz bir durumdur.Bu nedenle kuşlarımızı gün içerisinde kafesinden salarak hareket etmesini sağlamalıyız.

Ne tür bir kafes seçmeliyiz?

İmkanlar dahilinde büyük ve oyun alanları olan kafesleri tercih etmek kuşların daha mutlu olmasını sağlayacaktır.Eğer imkan yoksa günün belirli saatlerinde kuşumuzu kafes dışına çıkararak kafes dışına yaptığımız oyun alanlarıyla kuşumuzu mutlu edebiliriz.Küçük kafesler kuşlarda hareketsizliğe buna bağlı olarak yağlanmaya ve strese girmesine sebep olur.

Arkadaş almak önemlidir.Muhabbet kuşları yapıları gereği sosyal kuşlardır.Kendi grupları içerisinde sosyal düzen geliştirirler.Tek olan ilgi gösterilmeyen kuşlarda stres ve hastalıklar başlar.Oyuncaklar ve insan ilgisi bile başka bir muhabbet kuşu kadar faydalı olamaz.Bu nedenle kuşlarımıza kendi türlerinden arkadaş almak onların daha mutlu ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Beslenmede önemlidir.Muhabbet kuşları genellikle doğal olarak  darı,yulaf,asvur gibi tohumlarla ve meyveler ve sebzelerle beslenirler.Ev ortamında da doğal ortamdaki çeşitliliği sağlamak gerekir.Kuşlarımıza zengin tohum çeşitliliğinden oluşan taze yemler,haftada 2 gün marul,havuç,salatalık elma gibi meyve sebzeler yine içeriğinde yumurta bulunan mamalar vermeliyiz.

Vitaminler kuşlar için neden önemlidir?

Kuşlarımız zaman zaman içerisinde ek vitaminlere ihtiyaç duyabilir.Petshplarda satılan multi vitamin B vitamini gibi vitaminlerden alarak duruma göre haftada bir yada ya da 2 haftada bir sularına damlatılabilir.Tüy dökümlerinde B vitamini kullanımı arttırılmalıdır.

Stres kuşların yaşamını kısaltabilecek ama düzeltilebilecek bir faktördür.Kuşlarımız ilgisizlik arkadaş eksikliği,kötü beslenme,küçük kafes ani hava değişimleri nedenleriyle strese girebilir.Stresi ortadan kaldırmak için nedenini tespit etmek çok önemlidir.