Site Rengi

DOLAR 5,8872
EURO 6,5282
ALTIN 294,7
BIST 121.475
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Hafif Yağmur

Milli kurtuluş savaşı süresince, emperyalist devletlerle Sovyetler Birliği arasındaki çelişmeden nasıl yararlanılmıştır?

08.05.2019
111
A+
A-

Emperyalizmin bu tutumu, milli mücadelenin stratejik ve taktik olanaklarını hangi yönde belirleyeceğini tayin etmiştir. Bu, şu demektir: 1920 hareketinin öncüleri, hareketin taktik ve stratejisini, emperyalist ülkelerle Sovyetler Birliği arasındaki çatışmadan yararlanma fikri üzerine kurmuşlardı. Bunun böyle olduğu, M. Kemal Paşa’nın 5 şubat 1920’de Milli mücadele liderlerine gönderdiği bir mesajda açıkça görülmektedir: «Müttefik devletlerin Türkiye ile barış akti için Aralık sonlarına doğru gösterdikleri aşırı ilgi ortadan kalkmış ve Türkiye barışı, belirsiz bir zamana yeniden ertelenmiştir… Diğer taraftan bizim barışımız aktedilmiş olsa bile Bolşevik başarıları bize temas ettiği zaman Avrupa’nın durumu yeniden nezaket kazanacaktır. Çünkü Bolşeviklerle temas eden millet ya sosyal veya politik bir hareket birliğine veya onun seline silahla muhalefete mecbur olmuştur. Bizim de iki şıktan birini seçmemiz gerekmektedir ki, müttefik devletlerin bizim Bolşeviklere karşı mukavemetimizi ümit edebilmeleri için birçok fedakarlıklarda bulunmaları ve en azından bir yıldan beri geçici işgal altında bulundurdukları… yerleri bize geri vermeleri gerekir… Türkiye her tarafından kuşatılmıştır. Tek açık kapı, Bolşeviklerle sınırımızı teşkil eden Kafkasya yoludur… Bu durum karşısında itilaf Devletleri Bolşevikler ile Türklerin arasını Kafkas milletleri vasıtasıyla kesmek planını bulmuşlardır.»

M. Kemal Batılı devletlerin plan ve hedeflerini böylece açıkladıktan sonra, bu konuda alınması gerekli tedbirleri şöyle özetlemektedir: «Bu planın açıklanması bize düşen tedbirleri ve görevleri göstermektedir. Bu tedbirler aşağıdadır: Doğu cephesinde resmi ve resmi olmayan seferberlik yaparak Kafkas şeddini arkadan yıkacak sığınağa başlamak, yerli Kafkas hükümetleriyle ve özellikle Azerbaycan ve Dağıstan İslam hükümetleri ile acele olarak ilişki kurarak itilaf planına karşı kararlarını ve durumlarını anlamak, Kafkas milletleri bize set olmağa karar verdikleri halde taarruz hareketimizi birleştirmek için Bolşeviklerle anlaşmak (tır)…» Bunun dışında, kurtuluş savaşının öncülüğünü yapan yönetici kadronun, doktriner sosyalizmle herhangi bir ilişkisi olduğu söylenemez. Ancak, Milli mücadelenin başarıya ulaşmasında, Türk-Sovyet ilişkilerinin büyük yarar sağlayacağı bilindiğinden, Milli mücadele süresince anti-komünist fikirlere izin verilmediği gibi, aksine, sosyalist bir akımın varlığını gösterecek suni kuruluşların oluşması için önemli çabalar harcanmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.