Kişilerdeki yeme bozukluğunun nedenleri neler olabilir?

Kişilerdeki yeme bozukluğunun nedenleri neler olabilir?

Anoreksiya nervoza; kişinin aç kalarak kilosunu olması gereken en düşük vücut ağırlığının altına düşürecek kadar aşırı kilo kaybetmesine neden olan yeme bozukluğudur. Bu hastalık kişinin gıda alımını uzun bir süre durdurarak vücut ağırlığının % 20-50’sini kaybettirebilmektedir. Örneğin 60 kg olan bir kişi kısa sürede 30 kg’a düşebilmektedir. Bu hastalığın tedavisinin çok büyük ölçüde psikolojik tedavi yoluyla yapıldığı bilinmektedir. Hastanın durumu çok ağırsa tedavisi sağlık kuruluşunda yatarak yapılmaktadır.
Bulimia nervoza; kişilerin fazla yemek yedikten sonra yediklerinin kilo almasına neden olmaması için kusma, laksatif ilaç (müshil) kullanımı ya da aşırı egzersiz yoluyla vücuttan dışarı atılmaya çalışıldığı yeme bozukluğudur. Aşırı yeme davranışı, genellikle kişinin yalnız kaldığı zamanlarda ya da stres durumunun ardından gelen olumsuz duyular eşliğinde ve çok hızlı bir şekilde gerçekleşir.
Bulimia nervoza hastalığının tedavisinin önündeki en büyük engel, hastaların genellikle tedaviye ihtiyaçları olmadığına inanmalarıdır. Bu nedenle tedaviye başlayabilmek için hastanın bu hastalığın zararları konusunda bilgilendirilerek ikna edilmesi gerekmektedir. Bulimia nervoza hastalığı ilaç ile birlikte yürütülen psikolojik yöntemlerle tedavi edilmektedir. Hasta eğer hassas bir tıbbi durum varsa sağlık kuruluşunda yatarak tedavi görmelidir. Yeme bozuklukları daha çok genç kız ve erkeklerde görülmektedir. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenme konusunda gençler bilinçlendirilmelidir.
Kişilerdeki yeme bozukluğu