Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Kim Mutludur? Bizi Ne Mutlu Eder?

19.05.2019
251
A+
A-

Gerçekte ve yüz binlerce veri kümelerinden yola çıkarak çoğu insanın aslında mutlu olduğu görülmektedir (Myers, 2000). Her ne kadar en yüksek uçta olmak nadir olsa da dünyadaki çoğu insan “biraz memnun ayarda”dır (Diener ve Diener, 1995:653). Bu da şu anlama gelir: Herhangi bir zamanda çoğu insan uyarıcıları ve durumları olumlu olarak görür. Bu yüzden, ‘birçok insan kendini mutsuz olarak görür’ yaygın varsayımı yanlış gibi görünüyor (Myers, 2000). Örneğin, birçok örneklemdeki (yaş, ırk, cinsiyet ölçümleri üzerinde) birçok insan (üçte iksinden çoğu) kendini mutlulukta ‘ortalama üstü’ olarak görür. ‘hastanede yatanlar, alkolikler, yeni hapsedilmiş tutuklular, yeni terapi danışanları ve politik baskı altında yaşayan öğrenciler’ bunun istisnaları olarak gözüküyor.

Ayrıca, iyi haber şu ki, bireyler olarak bizim mutlu olup olmayacağımız konusunda bir hayli tesirimiz var. Araştırmacılar; genetik (P) (Tellegen ve ark., 1988) ve yaşam koşulları ’dan sonra mutluluk söylemimizin yaklaşık % 40’ı üzerinde kontrol sahibi olduğumuzu varsaymaktadır (Sheldon ve Lyubomirsky, 2004, 2006, 2007, 2009; Lyubomirsky, 2006, 2008).

Dünyadaki En Mutlu Yerler
Öyleyse, dünyadaki en mutlu ülkeler hangileridir? Örneğin Danimarka, dünya üzerindeki mutluluk seviyesi sıralamasında en yüksekler arasında tutarlı bir şekilde puan alır (8.0).

1- Kosta Rika

2- Danimarka

3- İzlanda

4- İsviçre

5- Finlandiya

6- Meksika

7- Norveç

8- Kanada

9- Panama

10- İsveç

Güneş

Tabloya daha yakından baktığımızda, en mutlu ülkelerin çoğunluğunun güneşin çok olmadığı ve güneş ışığın sınırlı olduğu yarımkürenin kuzey tarafında yerleştiğini göreceksiniz. Araştırmaların karşılaştırmalar yapıldığında soğuk iklimlerde yaşayan insanların sıcak iklimlerdeki insanlara göre daha yüksek intihar oranlarına eğilimli olduğunu göstermesi ilginçtir. Bunun birçok açıklaması vardır; örneğin soğuk iklimlerdeki insanlar daha çalışkan ve intiharları bildirmede daha açık olabilir. Diğer bir açıklama bilim insanlarının ‘güneş primi’ dediği şeydir. Güneş ışığının yoksunluğu vitamin D’nin düşük düzeyde olmasına yol açar ki bu da doğrudan beyindeki serotonin ile bağlantılıdır. İnsanlar uzun zaman ışık veya güneş görmediklerinde mevsimsel duygusal rahatsızlık veya güneş ışığı yoksunluğundan depresyon yaşayabilirler. Bu, intihar ile ilişkisini açıklayabilir, bunun yanı sıra yüksek oranda güneş ışığı ve aydınlık saatler yaşayan insanların mutluluklarında ekvatora yakın olma sayesinde artma olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.