Kaza Sonrası Sporcunun Durumunu Değerlendirme Hakkında Kısa Bilgi

Kaza Sonrası Sporcunun Durumunu Değerlendirme Hakkında Kısa Bilgi

Kaza sonrası yaralanmaya maruz kalan kazazede veya sporcuya dokunulur, yüksek sesle iyi olup olmadığı sorulur. Dokunma ve konuşma yöntemi denilen bu işlemle yaralının bilinç durumu kontrol edilir. Eğer bilinç kapalı ise vakit geçirmeden hızlı ve doğru değerlendirme yapılarak ilk yardımın diğer aşamalarına geçmek gerekir.
Değerlendirme sonrasında, yaralının temel yaşam desteğine duyduğu ihtiyaca göre, yapılması gereken işlemleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:
1- Hava yolunun açıklığı ve boyun omurlarının kontrolü: Hava yolunun açık olması, boyun omurlarının yaralanmamış olması yaşamın devamı açısından çok önemlidir. İlk yardımcı bu durumu dikkatle değerlendirmelidir.
2- Solunum kontrolü: “Bak, dinle, hisset” kuralına uyularak soluk alıp vermesi izlenir. Yaralının suni solunuma ihtiyacı olup olmadığı belirlenir.
3- Kalp atışı ve kan dolaşımının kontrolü: Kalbin çalışıp çalışmadığı nabız kontrolüyle belirlenir. Nabız alınamıyorsa derhal acil yardım ekibine haber verilir. Daha sonra canlandırma işlerine başlanır.
4- Giysilerin çıkarılması: Bazı durumlarda hastanın değerlendirilebilmesi için giysilerin ve sporcuların kullandığı kask, dizlik, tekmelik gibi malzemelerin çıkarılması veya gevşetilmesi gerekebilir. Kazazedeye zarar vermemek için elbiseler dikkatle kesilerek çıkarılır.
5- Bilinç ve hareket kaybının kontrolü: Hastanın uyanıklık hâli, sorulara verdiği cevaplarla değerlendirilir. Göz bebeklerinin büyüklüğü kontrol edilir. Kafa travması, şok, sıcak çarpmalarında tek veya çift taraflı göz bebeği büyümesi görülür. Kazazedenin derisinin rengi gözlenir. Kanama ve şok durumunda deri soluktur.

yaralanmada_sporcunun_kontrolu

yaralanmada_sporcunun_kontrolu1