Karasal İklim Hakkında Kısa Bilgi

Karasal İklim Hakkında Kısa Bilgi
Orta kuşak karalarının deniz etkisinden uzak iç kısımlarında etkilidir. Bu iklim tipinin etkili olduğu yerlerde yıllık sıcaklık farkları fazladır. Yazlar sıcak, kışlar çok soğuk olur. Yıllık yağış miktarı 500 mm civarındadır. Yıllık yağışın büyük bir kısmı ilkbaharda ve kış mevsiminde düşer. Yağışlar, kışın kar şeklindedir.
Doğal bitki örtüsü bozkırdır (4.21.Fotoğraf). Bozkır bitki örtüsü ilkbahar yağışlarıyla yeşeren, yaz kuraklığı döneminde sararıp kuruyan otlardan ve kurakçıl çalılardan oluşmaktadır.

karasal_iklim

Kutuplara yakın yerlerde etkili olan karasal iklimde yıllık sıcaklık farkları çok yüksektir. Yağışın büyük bir kısmı yazın düşer.

Karasal iklimin etkili olduğu yerler arasında da sıcaklık ve yağış rejimi yönünden belirgin farklar görülür (4.6.Grafik). Enlem etkisin­den dolayı Sibirya ve Kanada’daki karasal iklim daha şiddetlidir. Bu yerlerde en fazla yağış yazın düşer. Fazla yağış alan yerlerde iğne yapraklı ormanlar yer alır. Sibirya’da tayga adı verilen iğne yaprak­lı ormanlar geniş yer kaplar.

karasal_iklim_grafigi