Kan Şekerini Ölçen Geçici Dövme

Kan Şekerini Ölçen Geçici Dövme
Mahir E. Ocak

Bilim Teknik Dergisi Şubat 2015
Diyabet çağımızın en önemli hastalıklarından biri. Yüz milyonlarca insanın muzdarip olduğu bu hastalık, her yıl çok sayıda insanın ölümüne neden oluyor.
Diyabetin sebep olduğu sorunların önüne geçebilmek için kan şekerinin düzenli olarak ölçülmesi gerekiyor. Bu yüzden günümüzde pek çok diyabet hastası çeşitli elektro-nik cihazlar yardımıyla kendi kan şekerlerini ölçüyor. Parmak ucundan iğne ile kan alınmasına dayanan bu ölçümler acı verici olduğu için dünya genelinde pek çok araştırma grubu alternatif kan şekeri ölçüm yöntemleri üzerine çalışmalar yapıyor.

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, kan şekerini ölçen bir geçici dövme geliştirdi. Denekler üzerinde yapılan ilk testler olumlu sonuç verdi. Maliyeti çok düşük olan geçici dövme, gün boyu kan şekerini ölçebiliyor. Geliştirilen dövme şimdilik geleneksel ölçüm cihazlarında olduğu gibi elektronik gösterge içermiyor. Dr. A. J. Bandodkar ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Analytical Chemistryde yayımlandı.

kan-sekerini-olcen-gecici-dovme