Kafatası Kemikleri

Kafatası Kemikleri

Kafatası Kemikleri
Kafatası 22 kemikten oluşur, kafatası kemikleri ve yüz kemikleri olmak üzere ikiye ayrılır. Kafatası kemikleri beynin bulunduğu, 8 kemikten oluşan koruyucu bir kutudur. Kafatasının tek oynak kemiği olan alt çene, çiğneme ve konuşmayı mümkün kılacak şekilde iki yandan kafatasına bağlıdır. Diğer bütün kemikler arasında dikiş yerini andıran testere ucuna benzeyen birleşme çizgileri ile birbirlerine sıkı sıkıya bağlıdır.

Kafatasını oluşturan kemikler;
Alın Kemiği (frontal): Alnı ve kafatasının ön kısmını oluşturur. Ufak açıklıklarla burun boşluklarına bağlı kemikleri hafifleten ve sesin yankılanmasını sağlayan iki geniş hava boşluğu olan sinirleri içerir. Sinirler soğuk algınlığını takiben iltihaplanabilir.
Yan kafa kemikleri (parietal): Kafasının üstünde, orta çizgide birleşen, kafatasının üst ve yan kısımlarını oluşturan bir çift olan kemiktir. Arka Kemik (occiptal):Kafatasının temel arka kemiğini oluşturur, omuriliğin geçtiği ” foramen magnum” adı verilen geniş bir açıklığı vardır.

Şakak Kemiği (temporal): Kafatasının alt kenarını oluşturur, kulak boşlukları vardır. Her iki şakak kemiği kendini takip eden çene kemiği ile birleştiği yerde çıkıntılıdır, çift kemiklerdir. Bu bölgeler kulakların alt ön kısmında yüzün her iki tarafında hissedilen elmacık kemiklerini oluşturur.
Temel Kemik (sphenoid): Kafatası temelinin büyük bölümünü oluşturur, Kafatasının yanlarını oluşturan, kanat uçları ile yarasa şeklinde kemiklerdir. Alın kemiği ile şakak kemikleri arasındadır.
Kalbur kemiği (ethmoid): Kafatasını oluşturan küçük, düzensiz bir şekli bulunan kemik, burnun üst kısmı ile göz çukurlarının iç duvarlarını oluşturur. Bu kemik şekilde gösterilmemiştir.

kafatasi-kemikleri

kafatasi-kemikleri1