Işığın Makyajdaki Etkisi

Işığın Makyajdaki Etkisi

Rengi tam olarak görebilmek için ışığın yeterli olması gereklidir. Makyaj sırasında ışık direkt olarak müşterinin yüzüne doğru olmalıdır, böylece yüz üzerinde gölgeler oluşmaz. Kozmetiklerin rengi, üzerine düşen ışığın renginden etkilendiği için ışığın kaynağı önemlidir. Bir nesnenin renginden bahsettiğimiz zaman genellikle onun beyaz ışıktaki rengini kastederiz. Buda gün ışığı ya da güneş ışığıdır. Cam bir prizmadan geçen güneş ışığı kırılarak tayf adı verilen kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renklerinden oluşan bir renk bandı meydana getirir. Beyaz ışık tayftaki yedi rengin birleşmesinden oluşur.

Bir nesnenin boyası ya da pigment molekülleri ışığın bazı renklerini emer, bazılarını yansıtır. Gözlerimize yansıtılan renkler bizim gördüğümüz renklerdir. Kırmızı ruj üzerine beyaz ışık vurursa rujdaki pigment kırmızı rengi gözlerimize yansıtır, diğer 6 rengi emer, böylece ruj kırmızı görünür. Eğer ruja mavi renk vurursa, emilir ve rujun rengini yansıtarak kırmızı ışık olmadığı için ruj siyah görünür. Aynı şekilde giysiler ve cildin rengi sarı sokak lambaları veya bir diskoda sürekli renk değiştiren ışıklar altında renk değiştiriyormuş gibi görülür.

Elektrik ampulleri ya da floresan tüplü ampullerin ürettiği suni ışığın rengi gün ışığında farklıdır ve nesnelerin görünen renklerini değiştirirler. Bu nedenle özellikle gündüz makyajı gün ışığında yapılmalıdır. Elektrik ampulleri, gün ışığında bulunandan daha az mavi ve yeşil, daha çok kırmızı ve sarı renk veririler. Böylece kırmızı renkler daha derin, mavi tonları daha koyu görünür. Gece makyajı da genellikle gece kullanılan ışık altıda yapılmalıdır.

Renkli ışığın makyajdaki renklere etkisini daha iyi anlamak için rengi farklı çeşitteki ışıkların altında inceleyebilirsiniz. Eğer bir spot ışığı elde etmek mümkün değilse aşağıdaki ışık renkleri listesi size yardımcı olabilir. Ama listelenen etkilerin yaklaşık olduğunu ve durumdan duruma değişebileceğini hatırlayınız.

isigin-makyaja-etkisi

isigin-yonu