Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

İnsanlar Neden Horlar? Nedenleri Nelerdir?

İnsanlar Neden Horlar? Nedenleri Nelerdir?
21.04.2019
259
A+
A-

Rahatsız bir yerde ya da nezle gibi bir nedenle ağız açık uyumak, horlamaya yol açabilir. Horlayan için zararsız olmakla birlikte, çevresindekiler için rahatsız edicidir.

“Uyku sırasında ağızdan soluk alırken rahatsız edici sesler çıkarma” olarak ta-nımlanan horlama, her sekiz kişiden birinde görülür. Tıp açısından önemsizdir, ama horlayan birini dinlemek oldukça rahatsız edicidir. Çok şiddetli vakalar, evliliklerde huzursuzluklara bile yol açabilmektedir.

Neden Horlarız?

Horlamak istem dışıdır. Ağızdan soluk alındığında gerçekleşir. Damak kasları ve küçükdil gevşediğinde havanın geçtiği yol daralır ve uyuyan kişi soluk aldığında içine çektiği hava damak ve küçükdilde titreşim yaratarak horlama sesini oluşturur.

Horlamanın boyutları, ağız biçimine, dokuların esnekliğine ve solunan hava miktarına göre değişir. Horlayan insanlar bazen kendi horlamalarından bile uyanırlar, ama genellikle rahatsız oldukları söylenemez.

Horlama ağız açık olarak uyunduğunda olduğundan, burundan soluk almayı önleyecek herhangi bir engel horlama olasılığını artırır. Nezle yüzünden tıkalı bir burun, büyümüş bir bademcik ya da burun etleri ağızdan soluk almaya neden olabilirler.

Uyku anında altçenenin ya da damak kaslarının gevşemesi de horlamaya neden olabilir. Otururken uyuklayan bir insan bu kaslar üzerindeki denetimini yitirir ve kaslar gevşer. İşte bu yüzden trende ya da koltukta uyuklayanların çoğu horlarlar. Sırtüstü yatan insanlar da horlamaya yatkındırlar, çünkü altçene düşer ve damak kasları gevşer.

Şişman insanların horlamaya başkalarından daha eğilimli oldukları söylenir. Aslında bunun nedenini anlamak zordur. Burun boşluklarında engel oluşturacak yağ olmaz. Ama şişman insanların biraz kilo verince horlamalarında azalma ve kesilme olduğu gerçektir.

Ortamdaki hava da horlamayı etkiler. Duyarlı insanlar oldukça kuru, merkezi sistemle ısıtılan ya da çok nemli bir odadan etkilenebilirler.

Horlama Tedavisi

Horlamayı durdurma

Horlamada ağızdan soluk alındığından, horlamayı hafifletmeye yönelik tedavilerin çoğu yeniden burundan soluk almayı sağlamayı amaçlar. Bu yüzden, aslında horlamayan, ama soğuktan burnu tıkandığı için horlamaya başlayan kişinin yapacağı şey yeniden burundan soluk almaya çalışmaktır. Aynı biçimde, burun boşluklarında büyüyen dokuların (burun eti) alınması da, horlamayı ortadan kaldırmasa da hafifletir.

Ne var ki nezle ve soluma zorlukları, horlama nedenlerinin yalnız bir bölümünü oluşturur. Öteki durumlar için başka yöntemler denenmelidir. Bunlardan bazıları sağduyu ile halledilebilir. Sözgelimi sırtüstü yatarken horlayan birisine yan ya da yüzüstü yatması önerilebilir. Horlayanlar için, uyurken ağızlarını kapalı tutabilmelerini sağlayacak egzersizler de düşünülmüştür. Sözgelimi yatmadan önce 10 dakika dişleri sıkmak gibi yöntemlerin oldukça başarılı olduğu gözlemlenmiştir.

Daha yeni uygulamalarda ise, sürekli horlayanlar için, boynu incinenlerin kullandıkları gibi boyunluk önerilmektedir. Horlamanın en yoğun olduğu biçim, sırtüstü yatarken boynun göğse düşmüş halidir. Boyunluk çeneyi yukarıda tutarak bunu engeller.

Horlayan biriyle bir arada yaşamak

Horlamanın türü nedenine göre değişir. Sözgelimi nezle ya da alerji sonucu so-lunum yollarındaki ödemden kaynaklanıyorsa geçicidir. Bu durumda da ciddi boyutlarda rahatsız edici olması söz konusu olamaz. Horlamaya neden olan durum geçtiğinde sorun da ortadan kalkacaktır. Yine de sürekli horlayan ve çıkardığı seslerin farkında olmayan birisiyle beraber olmak, son derece zordur. Ancak horlamanın büyük bir olasılıkla, fiziksel bir nedeni vardır ve hafifletilebilir. Sözgelimi belli bir pozisyonda yatmaya bağlı horlama; yatışın değiştirilmesiyle bir ölçüde halledilebilir. Uyurken ağzın kapalı tutulmasını sağlayan egzersizler de yararlı olabilir. Ama hiçbir tedavi sonuç vermiyorsa, tek çözüm kulak tıkaçlarıdır.

Horlama İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Geceleri alkol almak horlamaya neden olabilir mi?

Alkol doğrudan horlamaya neden olmaz. Ama alkol alınca rahatsız konumlarda uyuma olasılığı artar, bu da horlamaya neden olabilir. Ayrıca alkol ve yatıştırıcı ilaçlar derin uyku verdiklerinden, horlama süreklilik kazanabilir.

Gebe bir kadının, daha önce hiç horlamamasına karşılık horlamaya başladığını duydum. Böyle bir şey olabilir mi?

Bu bütün gebe kadınlar için geçerli değildir; ama bazılarında olabilir. Kuramsal olarak gebelikte dokulardaki sıvı miktarı artar. Bu da solunum yolundaki zarları etkileyerek kadının ağız yoluyla solunum yapmasına, dolayısıyla horlamasına neden olur.

Kocam horlamaya başladığında onu dürtüp susturabiliyorum. Nasıl susuyor?

Belki de uyanıyordur! Şaka bir yana, sırtüstü ve kafası arkaya düşmüş bir biçimde mi uyuyor? Eğer öyle ise o pozisyon ağızdan soluk almasına ve horlamasına yol açar. Siz dürtünce, yatış biçimini değiştirip burundan soluk almaya başlayınca horlaması kesiliyordur.

Saman nezlesine tutulduğumda horlamaya başlıyorum. Neden?

Saman nezlesi, çeşitli çiçektozlarına bağlı bir tür alerjidir. Burun mukozasını ve solunum yollarını etkiler, ödem yapar ve ağızdan soluk almaya neden olur. Uykuya dalınca damak ve küçükdil kasları gevşer ve ağızdan soluk almaya başladığınızda titreşerek gürültü çıkarırlar.

Horlamayı durdurmanın en iyi yolu, ağızdan soluk almanıza yol açan saman nezlesi belirtilerinin üstesinden gelmektir. Anti histaminli ilaç kullanmak iyi gelebilir. Tozlara karşı duyarlı olduğunuz zamanlarda pencereniz kapalı uyuyun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.