Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Hodgkin Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hodgkin Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
21.04.2019
210
A+
A-

Hodgkin Hastalığı Nedir?

Hodgkin hastalığı, lenf bezlerinden kaynaklanan, ama başarıyla tedavi edilebilen bir kanser türüdür.

Hodgkin hastalığı, bedeni enfeksiyonlara karşı koruyan sistemde yani lenf sisteminde oluşan bir kanser türüdür. Hastalık her yaşta görülse de, 15-30 yaş arasındakilerde daha yaygındır. Bunun nedeni bilinmemektedir.

Nedenleri

Hodgkin hastalığı, bir akyuvar türü olan lenfositlerden oluşan lenf dokusunu etkiler. Lenfositler kanda ve kemik iliğinde bulunurlar. Ayrıca boyunda koltukaltında, kasıkta, göğüste, karında, karaciğerde ve dalakta, lenf bezlerini (düğümlerini) oluşturan kümelenmeler yaparlar. Hodgkin hastalığında lenf hücreleri çoğalır ve lenf bezleri büyür. Önce bir grup lenf bezi etkilenir (çoğunlukla boyunda), daha sonra hastalık başka lenf düğümlerine de geçer ve bütün lenf sistemine yayılır.

Belirtileri

Genellikle lenf bezlerinin büyümesinden başka belirti olmaz. Bazen ateş, gece terlemesi, kilo yitimi ve yorgunluk olabilir, ama bu da hastalığın yaygın olduğunu gösterir. Belirgin belirtiler daha çok 40 yaşın üstündeki hastalarda görülür. Tedavi edilmeyen Hodgkin hastalığı çabuk ilerler ve hızla ağırlaşır.

Tedavi ve sonuç

Hasta bölgeden alman biyopsi ile tanı konduğunda, hastalığın ne kadar yayıldığını saptamak için “lenfanjiyogram ” denilen özel bir röntgen yöntemiyle ileri incelemeler yapılır. Ayaktaki bir lenf damarına boya verilerek, lenf yollarının röntgeni çekilir. “Laparotomi” ile yani karın duvarı açılarak yapılan bir ameliyatla da karındaki lenf bezleri incelenir, karaciğerden biyopsi yapılır ve dalak çıkarılır.

Tedavi hastalığın derecesine bağlıdır. Yayılmamışsa, söz konusu lenf bezleri ve hasta hücreleri öldürüp normal hücrelere zarar vermeyen ışınlar verilir. Daha yaygın olanlar, benzer etkisi olan sitostatik (hücre öldüren) ilaçlarla tedavi edilirler. İlaçlar, 3-4 hafta arayla, birkaç gün süren kürler halinde verilir. Hastalar kürlerden sonra kendilerini biraz kötü hissedebilirler, ama çabuk düzelirler.

Yirmi yıl önce Hodgkin hastalığı tedavisiz, öldürücü bir hastalıktı. Oysa günümüzde çoğu tedavi edilmekte, hastalar uzun süre normal bir yaşam sürdürebilmektedir.

Hodgkin Hastalığı Hakkında Sorular

Amcamda Hodgkin hastalığı var. Bulaşması söz konusu mudur?

Hodgkin hastalığı kesinlikle bulaşmaz. Ancak enfeksiyonların hastalığı başlattığı, bu nedenle de virüs enfeksiyonlarının, duyarlı kişilerde rolü olmasından kuşkulanılmaktadır.

Hodgkin hastalığı olan bir arkadaşım, sık sık enfeksiyona yakalanıyor. Bu normal midir?

Evet. Bu hastalarda, normalde ender görülen enfeksiyonlara yakalanma eğilimi vardır. Bunun da nedeni bağışıklık sistemlerinin yeterince çalışmamasıdır. Doktorlar bu olaya ‘immün süpresyon’ derler.

 Kuzenime ‘Hodgkin dışı lenfoma’ tanısı kondu; anlamı nedir?

Bu ad, lenf bezlerinden kaynaklanan, ancak Hodgkin hastalığı olmayan tümörleri tanımlar. Tedavisi Hodgkin hastalığınınkine benzer, ama değişik ilaçlar kullanılır.

Doktorum bana Hodgkin hastalığı olabileceğimi söyledi ve bir ameliyat da içeren bazı testler yaptırmamı istedi. Ameliyat gerçekten gerekli mi?

Hodgkin hastalığının belirtileri başka lenf bezi hastalıklarına benzeyebildiğinden, doğru ve kesin tanı ancak testler ve biyopsi sonucu konur. Biyopside şişmiş bir lenf bezinden küçük bir parça alınır ve patoloji uzmanlarınca mikroskopta incelenir. Hastalıklı dokunun mikroskop altındaki görünümü kesin tanının konmasını sağlar. Ne var ki dokunun alınması için küçük bir ameliyat yapılması gerekir.

Hodgkin hastalığı ağrılı mıdır?

Hayır. Ancak bazen, alkol alındıktan sonra, şişmiş lenf bezlerinde ağrı olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.