Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Hipnoz Nedir? Hipnoz Hakkında Bilinmeyenler

Hipnoz Nedir? Hipnoz Hakkında Bilinmeyenler
21.04.2019
287
A+
A-

Hipnoz Nedir?

Geçmişte bir sahne eğlencesi olan hipnoz, günümüzde bazı tıp kuruluşlarında ağrı dindirme yöntemi olarak ve psikologlar tarafından çeşitli ruhsal rahatsızlıkların kaynağının bulunup tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Günümüzde hipnoz, genellikle bir tür telkin yolu olarak görülmektedir ve davranış değiştirme, ağrı dindirme gibi tıp ile psikoterapi alanlarındaki kullanımı gittikçe önem kazanmaktadır.

Hipnoz sözcüğü, uyku anlamındaki Yunanca hypnos’tan gelmektedir. Bu adlandırmanın nedeni, geçmişte yapay bir uyku biçiminde düşünülmüş olmasıdır. Bugün bunun doğru olmadığı, hipnoz altındaki bir insanın beyin dalgalarının tam anlamıyla uyanık kişilerdekiyle aynı olduğu bilinmektedir. Yine de hipnotik durum, uyanık durumdan çok farklıdır.

Hipnozun özellikleri

İnsanlar hipnoz altındayken telkine, normalde olduğundan daha açıktırlar. Dikkatleri öyle olması istenmediğinde bile, aşağı yukarı, tümüyle hipnotizmacının (hipnozu yapan kişi) üzerinde toplanır. Kolayca hayal kurabilir ve olanaksız sayılabilecek bir şeye, sözgelimi bir hayvanla konuştuklarına inanabilirler.

Birtakım özel rolleri üstlenebilirler; sözgelimi karşı cinsten birisiymiş gibi görünmeyi ya da çocukluklarına dönmeyi başarabilirler.

Hipnotize edilenlerin en umulmadık yeteneği ise, hipnotizmacının emriyle ağrı duyumlarını kesintiye uğratabilmeleridir. Gerçekten de hipnoz günümüzün bazı küçük cerrahi girişimlerde kullanılmakta ve anestezi maddeleri kullanmanın sakıncalı olduğu durumlarda, oldukça yararlı olmaktadır.

Hipnoz Yöntemleri

Gösteri amacıyla hipnotizma yapanlar, genellikle çeşitli el hareketleri ve keskin bakışlarla kişiyi hipnotize ederler. Bu zorunlu olmayan, ama yine de oldukça iyi sonuç veren bir yöntemdir.

Bir başka ve daha çok yeğlenen hipnoz yöntemi ise, hipnotize edilecek kişinin rahat bir biçimde bir koltuğa oturması ya da uzanmasıyla sağlanır. Sonra tam olarak gevşemesi ve hipnotizmacının söyleyeceklerini dikkatle izlemesi istenir. Sözgelimi parmak uçlarında oluşacak duyumlara dikkat etmesi ve söylemesi istenir. Parmaklarında bir kıpırdanma hissettiğinde, hipnotizmacı elini kaldırmasını söyler.

Kişi hafif hareketlerle parmaklarını kaldırır. Hipnotizmacı elini kaldırmasını, alnına götürmesini ve bu sırada uyumuş olacağını telkin eder. Eli alnına değdiğinde, gerçekten de belli bir düzeyde hipnotik transa girer.

Hipnoza yatkın kişiler

Yalnızca isteyen ve işbirliği yapmayı kabul eden kişilere hipnoz yapılabilir. İnsanları iradelerine karşın hipnotik telkin altına almak gerçekten olanaksızdır. “İradesi zayıf” kişilerin kolayca hipnotize edilebileceği düşüncesi yanlıştır.

Bazı kişiler ise, hipnotizmacıyla işbirliği yapmak isteseler de hipnotize olamazlar. İnsanların yaklaşık yüzde beşi güçlük çekmeden derin transa girebilmekte; birçoğu ancak birkaç seanstan sonra derin bir trans haline ulaşabilmektedir. Büyük çoğunluk ise ancak uygun ortamlarda ve hafif hipnotik edilebilmektedirler.

Hipnozdan yararlanılan durumlar

Genellikle bir sahne gösterisi ya da mistik bir deneyim yolu olarak yaygınlaşmış olmasına karşın hipnoz günümüzde bir tedavi tekniği olarak önem kazanmaktadır.

Hipnozun Tehlikeleri

Yanlış ellerde, hipnozun iki tehlikesi vardır. Hipnotizmacının yeterli ustalığa sahip olmaması hipnozu denetleme ve hipnotik uyku halini sona erdirmede birtakım güçlüklerin çıkmasına neden olabilir. Bu hipnoz edilen için çok rahatsız edici bir durumdur. Ahlaksal tehlikeler de söz konusu olabilir. Bir insana normal olarak yapmayacağı bir şeyi hipnozla yaptırmak çok güçtür, ama söz konusu kişi, o davranışın yapılmasını gerekli kılan bir durumda olduğuna inandırılabilir.

Bir tedavi tekniği olarak hipnoz yalnızca ağrıyı dindirmede değil, bazı ruhsal çatışma ve sorunların kaynağına inmede ya da unutulmuş, ama kişinin ruhsal durumu bakımından önemli deneyimlerin anımsanmasında da yardımcı olmaktadır.

Hipnoz, sigara bırakma, konuşma bozukluklarını tedavi etme gibi durumlarda da yararlı olabilmektedir. Ayrıca davranış tedavisiyle ortadan kaldırılmaya çalışılan fobi ve anksiyete vakalarında, derin bir gevşeme sağlanmasında kullanılmaktadır.

Hipnoz sırasındaki duyumlar

Hipnoz sırasında ve hipnozdan sonraki duyumlar, hipnozun amacına ve derinliğine göre değişiklik gösterir. Derin trans halindeki kişiler genellikle, “evrenle bir olduğunu hissetmek”, “sözcüklerin ötesinde bilgeliğe ulaşmak” gibi birtakım mistik deneyimler aktarırlar. Ötekilerin çoğu ise, hipnoz sırasında ciddi duygusal karışıklıklara sürüklenmiş bile olsalar, rahatlık ve gevşeme hissinden söz ederler.

Öte yandan hipnotize edilen kişinin deneyimini abartması ya da mistik bir anlama büründürmesi olanaklıdır. Bütün bunların dışında hipnozu yapan kişinin teknik bakımdan yeterli deneyiminin olmaması da sorunlara (uyku halini sonlandırmada güçlük) gibi yol açabilir.

Bu yüzden, bu konuda gerçekçi olmak ve tıbbi yararlarının dışında hipnozu ‘zorlamamak’ en sağduyulu yaklaşımdır.

Hipnoz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hipnoz altındaki bir kişiye istenen her şey yaptırılabilir mi?

Neredeyse kesin olarak hayır. Ancak hipnoz altındaki kişiye, genel olarak, ‘yanlış’ sayılan bir harekette bulunması söylendiğinde (özellikle böyle bir hareket için kişinin bilinçdışında gizli bir arzu yatıyorsa) küçük çapta antisosyal davranışlar yaptırılabilir. Hipnoz altındakilerin beyinlerinin bazı bölümlerinin ‘uyanık’ kaldığını ve beynin derin trans halinde bile davranışlara ‘göz kulak olmayı’ sürdürdüğünü gösteren kanıtlar vardır.

Birkaç yıl önce bir gece kulübünde, bir hipnotizmacının bazı kişilere hipnoz yoluyla olağanüstü fiziksel güç ve beceri isteyen hareketleri yaptırdığını izledim. Bu hareketler insana zarar vermez mi?

Zarar verebilir. Hipnozun bir gösteri öğesi olarak kullanılmamasını gerektiren nedenlerden biri de budur.

Hipnozla sigarayı bırakabilir miyim?

Garanti edilemez, ama birkaç seans hipnozla telkin, alışkanlığı bırakmanıza yardımcı olabilir. Ancak yeniden başlamamak sizin göstereceğiniz çabaya bağlıdır.

Post-hipnotik telkin ne demektir?

Post-hipnotik (hipnoz sonrası) telkin, hipnotik trans hali geçtikten ve normal hale döndükten sonra kişinin yapması istenilen bir eylem için hipnoz sırasında telkinde bulunulmasıdır. Bu olay, özellikle kişinin gerçekleştirinceye kadar haberi olmaması nedeniyle oldukça olağandışı niteliktedir. Ancak yine de insana, gerçekten onaylamadığı bir hareketi yaptırmak olanaksızdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.