Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı ?

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı ?,Hamilelik Testini Ne Zaman Yapmalı,Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır,Hamilelik Testi Hakkında Bilgi

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapıl
Hamilelik Testi Ne Zaman Yapıl

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı ?

Hamilelik testi ne zaman yapılmalı?

Hamile kaldığından şüphelenen tüm kadınların ilk başvurdukları şey evde yapılan hamilelik testidir. Bu testlerin sonuçları her zaman %100 doğru çıkmasa da çoğu durumda hamile olduğunuzu ya da olmadığınızı test etmeniz için en kolay yoldur. Hamilelik testinin yapılması için cinsel ilişkinin üzerinden en az 1 hafta-10 gün geçmelidir. Bunun sebebi 10 günlük süre içerisinde vücudunuzun eğer hamileyseniz hCG hormonunu salgılamaya başlaması ve bu hormonun idrarınızda testle beraber ortaya çıkmasıdır. Ancak daha sağlıklı ve doğru sonuçlar almak için regl döneminizin gecikmesini bekleyebilir ve hamilelik testi yapma sürenizi 14 güne kadar çıkartabilirsiniz.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapıl
Hamilelik Testi Ne Zaman Yapıl

Kanda hamilelik testi ne zaman yapılmalı?

Hamilelik durumunuzu kesin ve net şekilde gösteren tek seçenek kan testidir. Kanda hamilelik testini herhangi bir hastanede ”beta-hCG” değerlerinize baktırmak için yaptırabilirsiniz. Kanınızdaki bu değerler 1 hafta içerisinde hamileyseniz mutlaka yükselecektir ve testte çıkacaktır. Ancak hamilelik testi için kan testi yaptıran kadınların arasında kısırlık problemi olanlar var ise daha dikkatli olmalıdırlar. Çünkü kısırlık tedavisinde ”yumurta çatlatma” adı verilen bir yöntem kullanılır ve bu yöntem için vücuda hCG iğneleri tedavisi uygulanır, bu yüzden kanda yanıltıcı değerler çıkabilir. Bu tedaviyi gören kadınların da kan testi için en az 2 hafta beklemesi tavsiye edilir. Daha detaylı ve kesin sonuçlar için doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.