Genital Bölge (Üreme Organları) Temizliği Hakkında Kısa Bilgi

Genital Bölge (Üreme Organları) Temizliği Hakkında Kısa Bilgi
Genital bölge olarak adlandırılan üreme organlarının temizliği oldukça önemlidir. Bu bölgenin temizliği için öncelikle sık banyo yapmaya özen gösterilmelidir. Banyo yapmanın dışında da genital bölgenin temizliğine özen gösterilmelidir. Çünkü ergenlik çağıyla birlikte bireylerde ince tüyler yerini kalın ve sert kıllara bırakır ve bu bölge yağ ve ter bezleri açısından zengin olduğundan çok çabuk kötü kokuların oluşmasına neden olur. Ayrıca bu bölgenin temizliği düzenli yapılmadığında üreme organlarında enfeksiyonlar meydana gelebilir. Öncelikle enfeksiyonlara engel olabilmek için düzenli olarak bölgedeki kıllar kesilmelidir. Bu yolla kötü kokuların oluşması da önlenir.
Tüylerin temizlenmesinde jilet, tüy dökücü kremler vb. kullanılabilir. Bu temizlik
düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Erkeklerde genital bölgenin temizliğinde dikkat edilecek hususlardan birisi de sünnet derisinin geriye çekilerek salgı birikintilerinin giderilmesidir.
Kızların adet (regl) dönemlerinde ayakta duş yapmaları, oluşacak kötü kokuları engeller. Ayrıca kullanılan hijyenik ped, gazlı-pamuklu bez ya da kaynatılmış ütülenmiş bezlerin 3-4 saat arayla değiştirilmesi enfeksiyon riskini azaltır. Günlük temizlikte genital bölge su ile yıkanıp iyice kurulanmalıdır.

genital_bolge_temizligi