Facebook gerçek ad politikasına neden önem veriyor?

Facebook gerçek ad polikasına neden önem veriyor?

Sayın kullanıcılar bu yazımızda Facebook’un kısa süre önce neden politika değişikliğine gittiğini anlatmaya çalışacağız.Facebook “gerçek ad”politikasına neden önem veriyor.Facebook’un doğumunu herhalde bilmeyen yoktur ama biz yine de hafızamızı şöyle bir thatırlamaya çalışalım.Mark Zuckerberg’ün 2004’te yarattığı Facebook, kimi üniversitelerde öğrencilerin birbirleriyle tanışıp kaynaşmasını sağlayan yıllıkların internetteki versiyonu olmayı hedefliyordu.Facebook Harvard Üniversitesi’nde başladı ve kısa süre içinde diğer üniversiteleri kapsayacak şekilde genişledi. 2006’da da halka açıldı.İnsanları birbirleriyle bir araya getirmeyi amaçlayan diğer çevrimiçi tartışma forumlarından ve ağlardan farkı, birbirini zaten tanıyan (ya da gerçek hayatta yüz yüze gelme olasılığı bulunan) insanları birbirine bağlamasıydı. Bu bağlamda gerçek İnternetin eski günlerini hatırlar mısınız? Hani karşımızdakine güvenmediğimifacebook-gercek-adz sürece gerçek adımızı söylemediğimiz o günleri.Şimdilerde büyük olasılıkla birçok yerde gerçek adınızı kullanmanız gerekiyor. Çevrimiçi ve çevrimdışı dünyaların 90’lardakine kıyasla çok daha iç içe olması bununsebeplerinden biri. E-posta artık günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası ve insanlar artık e-postalarda gerçek adlarını kullanma eğiliminde.Fakat bunun bir sebebi de Facebook.Facebook öncesinde sosyal ağlar kullanıcılarının gerçek adları yerine genelde lakaplarını ya da ilgi alanlarını yansıtan takma adlar seçmesine izin verirdi. Derken Facebook çıkıverdi. ad ve gerçek fotoğraf kullanmak mantıklıydı.
O zamandan bu yana 10 yıldan fazla geçti ve Facebook artık hayatlarımızın bir demirbaşı. Aylık etkin kullanıcı sayısı 1,55 milyar, yani neredeyse tüm akrabalarınız ve arkadaşlarınız artık Facebook’ta ve Facebook hesabınız yoksa her türlü daveti ve haberi kaçırıyorsunuz.Fakat Facebook’un gerçek ad kullanımındaki ısrarı bazı insanları uzaklaştırıyor. Aylar süren şikâyetlerden, protestolardan ve organize kampanyalardan sonra Facebook nihayet 2015 sonunda sitedeki “gerçek ad” kullanımıyla ilgili bir değişikliğe gitti. Bu aslında iyi haber ama yeterli mi? Hepsi bir yana,
bizim için neyi değiştiriyor?

Yalnız bir sorun daha var bence Facebook’ta aynı kişi iki tane hesap açıp aynı kişileri arkadaş olarak ekleyebiliyor.Bir gerçek hesap birisi sahte hesap ve doğrulama olayında bunlar madem ki senin arkadaşın tanı bakalım diyor.Aynı arkadaşlar arkadaşlık listesinde olduğu için bulması ve sorulara cevap vermesi kolay.Bence bu da bir güvenlik açığı.Facebook bununda önüne geçmeli.

facebook-gercek-ad-olayi