Ergenlik Döneminde Görülen Sorunlar Hakkında Kısa Bilgi

Ergenlik Döneminde Görülen Sorunlar Hakkında Kısa Bilgi
Ergenlik gelişim özelliklerine göre farklı dönemler gösterebilir. Bu dönemlerde de bazı sorunlar yaşanabilir.

Erken ergenlik döneminde ergen; yalnızlık isteği, okula, çalışmaya isteksizlik duyabilir. Çevresi ile iletişimsizlik, çekingenlik sorunları yaşayabilir. Bu yıllarda otoriteye karşı çıkma davranışları gözlenebilir. Bu dönemde genç, kendi vücuduyla fazlası ile ilgilidir ve cinsellik ile ilgili konulara merak duyar.

Tam ergenlik döneminde kişisel bağımsızlığın kazanılması uğruna ailesinden uzaklaşarak arkadaşlarından destek arar. Duygusal fırtına ve gerilimin yoğun olduğu dönemdir. Bu dönemde gençlerin cinsel yaşam ile ilgili bilimsel yayınlardan yararlanması sağlanmalıdır.

Bu dönemde kız ve erkek çocuklar bedensel değişimlerini yaşarken bazı psikolojik değişimleri de yaşarlar. Olaylara karşı tepkileri genellikle abartılıdır. Duygularını önemser, değişime ayak uydurmakta zorlanırlar. Sosyal ilişkilere girmekten uzak durabilirler.

Geç ergenlik ise fırtınalı dönemin atlatıldığı, kişilik gelişimin tamamlandığı yıllardır. Aile ile ilişkiler düzene girer, sosyal ilişkiler gelişir. Cinsel olgunluğun kazanılması ile sorunlar azalır. Geleceğe yönelik planlar yapılmaya başlanır. Toplumsal olaylara ve ülke sorunlarına yönelme yoğunlaşır.

ergenlik-donemi-sivilceleri