El ve Tırnak Temizliği ve Bakımı Hakkında Kısa Bilgi

El ve Tırnak Temizliği ve Bakımı Hakkında Kısa Bilgi

Kişisel temizlikte el temizliği önemli bir yere sahiptir. Çevremizle doğrudan temas hâlinde olan organımız ellerimizdir. Gün boyunca birçok nesneye dokunuruz. Bu nedenle ellerimiz gün boyunca kirlenir. Bu kirlilik, hastalık etkeni olabilecek mikroorganizmaların vücudumuza göz, ağız, besin vb. yollarla girmesine neden olur. Bu nedenle kirlenen ellerimizi su ve sabun yardımıyla yıkamalıyız. Ellerimizi yıkarken öncelikle sabunla iyice köpürtüp ardından bol su ile durulamalıyız.

Eller, yemeklerden önce, yemek hazırlarken ve yemeklerden sonra aynı zamanda dışardan gelindiğinde, tuvalette girmeden önce ve çıktıktan sonra mutlaka yıkanmalıdır.

Ellerimizle birlikte tırnaklarımızın temizliği de önemlidir. Çünkü tırnak ile et arasındaki bölgeye mikroplar kolaylıkla yerleşir ve çeşitli hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle düzenli olarak tırnakların kesilmesi gerekir. El tırnakları yarım ay, ayak tırnakları ise düz kesilmelidir. El ve ayak tırnakları kesildikten sonra mutlaka sabunla yıkanmalıdır.
Ayak tırnakları düz kesilmediğinde tırnak batmalarına neden olabilir.

Tırnakların kenarlarında oluşan sertleşmiş deri parçaları koparılmamalı, tırnak makasıyla kesilerek antiseptik bir maddeyle temizlenmelidir.

Gıda sektöründe çalışanlar besinlerin hijyenik (sağlık kurallarına uygun) olması
açısından el temizliğine özen göstermelidirler.
el_tirnak_temizligi