Duyu Organları ve Görevleri

Duyu Organları ve Görevleri

GÖZ

Çevremizdeki varlıkları gözlerimizle görürüz. Göz, görme duyu organımızdır.

Çevremizi daha iyi algılamamızı sağlayan gözlerimizin sağlığına dikkat etmeliyiz. Bunun için her sabah yüzümüzü yıkamalı ve tozlu ortamlarda bulunmamalıyız.
Okuma ve yazma sırasında göz ile kitap arasında 30-35 santimetre mesafe bırakmalıyız. Göz sağlığımız için ışığın soldan gelmesine dikkat etmeli ve gözlerimizi fazla ışıktan korumalıyız.

Göz sağlığımız için beslenmemize de dikkat etmeli, bol bol havuç, süt ve balık tüketmeliyiz. Ayrıca televizyona yakından bak-mamalı. bilgisayar başında uzun süre vakit geçirmemeliyiz.

goz-duyu-organimiz

televizyon-mesafesi

KULAK

Çevremizdeki sesleri kulaklarımızla işitiriz. Kulaklarımız sayesinde duyduğumuz seslerle çevremizi daha iyi tanırız. Kulaklar, işitme duyu organımızdır.

Kulaklarımızın sağlığı için onları temiz tutmalıyız. Ayrıca kulaklarımızı dış darbelerden korumalıyız.
kulak-duyumuz

Soğuk havalarda kulaklarımızı koruyacak şekilde giyinmeliyiz. Sesin yüksek olduğu ortamlarda uzun süre durmamalıyız.

kulak-koruma

BURUN

Kokular, fark etmemizi ve birbirinden ayırt etmemizi sağlayan organımız burundur. Burun, koku alma duyu organımızdır. Aynı za-manda burnumuzla nefes alıp veririz. Kokuları algılamamızı ve nefes almamızı sağlayan burnumuzun sağlığı için temizliğine dikkat etmeliyiz. Burnumuz tıkandığında burnumuzun temizliğini bol su ile yapmalıyız.
burun-duyusu
Keskin, yakıcı kokulu ve ne olduğunu bilmediğimiz maddeleri koklamamalıyız. Burun tıkanıklığına da yol açan grip, nezle gibi rahatsızlıklarda çabuk iyileşmek için C vitamini içeren portakal, mandalina, yeşilbiber gibi besinler tüketmeliyiz.

burun-duyusus

DİL
Besinlerin tatlı, ekşi, acı veya tuzlu olup olmadığını dilimizle anlarız. Dil, tat alma duyu organımızdır. Dil, konuşmamıza, besinleri çiğnememize ve yutmamıza da yardımcı olur. Dilimizin sağlığı için ağız temizliğine dikkat etmeliyiz.

DERİ
Sıcaklık, soğukluk, sertlik, yumuşaklık, düzlük, pürüzlülük gibi durumlar, derimiz ile algılarız. Deri, dokunma duyu organımızdır. Derimiz vücudumuzu dış etkenlerden korur, vücut ısımızın ayarlanmasına yardım eder.

Sağlığımız için derimizi ezilme, kesilme ve yanmalardan korumalıyız. Vücudumuzu temiz tutmalı, haftada en az iki kere banyo yapmalıyız. Güneşli ortama çıkarken başımızı ve yüzümüzü korumak için şapka takmalı, vücudumuza koruyucu kremler sürmeliyiz.