Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Domuzların Özellikleri: Beslenmesi, Üremesi ve Faydaları Nelerdir?

Domuzların Özellikleri: Beslenmesi, Üremesi ve Faydaları Nelerdir?
30.04.2019
1.636
A+
A-

GÖZLEME ÇAĞRI

1          — Domuz, besinini yemek için, olduğu gibi ağız kısmını yediği şeylerin içine sokar. Niçin?

2 — Diş yapısında her türlü diş mevcuttur. Bu gibi bir diş yapısı ne gibi bir beslenmeyi düşündürüyor?

3          — Domuzun kulakları ile gözleri arasındaki nispeti inceleyin. Her ikisinin de yapısı nasıldır?

DOMUZLARI BİRLİKTE TANIYALIM

Belki birçoğunuz domuzun yaşantısını ve yaşadığı yerleri tanımazsınız, ama hayvanat bahçelerinde görmüşsünüzdür.

Domuzun başı, oldukça iri olup yuvarlak bir diski andıran bir kısımla sonuçlanır. Bu yuvarlak kısma ayna denir. Bu kısım üzerinde burun delikleri bulunur. Domuz yiyeceklerin içerisine başını oldukça sokar; böylelikle solucan ve sümüklüböcekleri rahatlıkla bulabilir ve çok sevdiği kökleri kolaylıkla kopararak yer.

Domuzun kulakları gözlerine oranla oldukça büyük olup, çok duyarlıdır. Gözleriyse çok iyi görmez. Gövdesi toplu, iri ve oldukça uzun olup küçük bir kuyruğa sahiptir.

Çok çevik bir hayvan olan domuzun kısa ve kuvvetli dört ayağı vardır. Bilhassa korktuğu zaman tahmin edilemeyecek kadar hızlı koşar. Domuzun ayaklan biri birlerinden farklı dört parmakla sonuçlanır. Bu parmaklardan iki tanesi daha uzun olup bizim üçüncü ve dördüncü parmaklarımıza benzerler. Daha içte bulunan diğer iki parmak ise daha kısa olup çamurlu ve yumuşak topraklarda hayvanın dengesini sağlar.

Cinsine göre gövdesini kaplayan tüylü kısım değişikliklere uğrar. Bazılarında daha seyrek bazılarında ise daha sıktır. Bu tüylü kısmın altında bir yağ tabakası bulunur. Bilhassa sırt kısımlarında bunun kalınlığı 5 santime kadar yaklaşır. Bu yağlı tabakanın başlıca görevi soğuk kış aylarında hayvanı muhafaza etmektir.

Domuzun, daha önceki asırlara inersek, yaban domuzundan geldiğini görürüz. Yani bildiğimiz domuz, yaban domuzunun ehlileştirilmişidir. Çok soğuk olmayan orta iklim bölgelerinde yaşayan domuz, daha ziyade vadilerle yetiştirilir. Yahudiler ve Müslümanlar domuz etini yemezler. Dolayısıyla bu dinleri kabul etmiş olan memleketlerde domuz yetiştirilmez. Bunun başlıca sebebi bu ülkelerin daha ziyade çok sıcak bölgeler oluşu bu nedenle de çok yağlı olan bu hayvanın etinin faydasından çok zararı olacağındandır.

DOMUZLARIN BESLENMESİ

Gerek et ve gerekse bitkilerle beslenen bir hayvandır. Tam bir diş yapısına sahip olan domuzun tam 44 tane dişi vardır. Kesicidişlerin hepsi aynı büyüklükte değildir. Köpekdişleriyse kökü olmayıp devamlı büyüyen ve oldukça iri dişlerdir. Azı dişleri fazlasıyla kuvvetlidir. Domuzun özel olarak yetiştirileceği bölgeler yoktur.

Böylelikle Her şeyi rahatlıkla yiyebilen bu hayvanın yetiştirilebilmesi için en elverişli yerler, bazı endüstri bölgelerine yakın o lan sahalardır. Mesela peynir endüstrisi yapılan bölgelerde domuz, peynir yapımında arta kalanlarla beslenir. Bundan başka şeker endüstrisi bölgelerinde ise şekerpancarı yapraklarını yiyerek beslenir. Buğday ve un endüstrisiyle ilgili kısımlarda, bunlardan arta kalan küspeleri yer. Böylelikle atılacak ve hiçbir işe yaramayacak olan maddeleri domuzlara vermek suretiyle hem bu maddelerden faydalanılmış hem de domuzlar beslenilmiş olur.

DOMUZLARIN ÜREMESİ

Dişi domuz 8 ila 20 kadar yavru yapar. Bu yavrular iki aya yakın bir zamanda ana domuzun sütüyle beslenir. Doğdukları zaman yarım kilo kadar gelen bu yavrular bir sene içinde hızla büyüyerek ağırlıkları iki yüz kiloya kadar varır.

Domuz ortalama 10 sene yaşar, doğan her yavrunun yaşadığını kabul edecek olursak, 10 sene içinde sadece bir dişi domuzdan 7 milyon domuz üreyecektir.

DOMUZLARIN FAYDALARI VE ZARARLARI

Domuz eti bilhassa salam ve bu türden besin maddelerinde aranan bir ettir. Sıcak memleketlerde yememek daha doğru olur. Bilhassa solucan ve tenya taşıyıcısı olan hasta domuzların etleri çok pişirilmeli ve parazitler öldürülmelidir.

Domuzun derisi endüstri alanında çok kullanılan bir deri olup tüylerinden de fırça yapılır. Bunların yanı sıra domuz sürüleri ekili araziye ve özellikle mısır tarlalarına büyük zarar verirler.

DOMUZLARIN BENZERLERİ

Domuzgiller sınıfından olan yaban domuzu ve Afrika domuzunun evcil domuzlarla ortak noktalan:

— Her şey yerler, diş yapıları tamdır.

— Parmak sayıları aynıdır.

— Tüyleri kısa ve serttir.

Yaban domuzu; domuzgiller sülalesine bağlı> Avrupa’da yaşayan yegane vahşi hayvandır. Nemli çamurlu bölgelerde yaşar. Kökleri, soğanları, kertenkele ve buna benzer hayvanları çok sever.

Afrika domuzu; her şey yiyebilen bu hayvan daha çok değişik boynuz şekliyle dikkati çeker. Köpek dişleri çok uzun olup yukarıya doğru kıvrıktır. Ön ayaklarının üzerinde çömelerek yiyecek arar. Önde baba, anne ve sonra çocukları olmak üzere gruplar halinde dolaşırlar.

Domuzu incelerken DOMUZGİLLER’i de tanımış olduk

Özelliklerini bir daha gözden geçirelim:

—        Diş yapıları tamdır.

—        Geviş getirmezler.

—        Parmak sayıları aynıdır.

—        Sert ve kısa tüylerle örtülüdürler.

Suaygırı da domuzgiller sınıfına girer.

Memeli hayvanların en büyüklerinden biri olan su aygırının ağırlığı 34 tonu bulur. Köpek dişlerinin uzunluğu 50 santime yaklaşır ve her biri 4 kilo ağırlığındadır. Suda çok süratli bir hayvan olup en hızlı kürekli kayıklarla yarış edebilir. Karada da oldukça rahat hareket edebilen bu hayvanın en büyük düşmanları insanlardır.

Bitmez tükenmez bir av hırsıyla bazı bölgelerde tüketilmiştir. Nil nehrinin üst kısımları, Kongo, Zambiya bölgelerinde yine her şeye rağmen yaşantılarını sürdürürler.

Her defasında 240 gün süren gebelik devresinden sonra bir veya iki yavru doğururlar.

GÖZDEN GEÇİRME VE BİLGİYİ KONTROL

1          — Domuzun yaşantısı, özellikleri, beslenmesini, fayda ve zararlarını ve benzerlerini açıklayın.

2          — Domuzun en fazla duyarlı olduğu kısımları hangileridir? Bundan nasıl faydalanır.

3          — Nasıl beslenir? Nasıl yetiştirilir? Yetiştirilmesi için en elverişli yerler nerelerdir?

4          — Domuzun kaç dişi vardır? Niçin çamurlu yerlerde yaşamayı sever?

5          — Hangi hallerde domuzun eti tehlikelidir? Bu gibi durumlarda ne gibi tedbirler alınmalıdır?

6          — Domuzgillerin özellikleri nelerdir?

GÖZLEMLER (*) ARAŞTIRMALAR (**) PRATİK DENEYLER (***)

1          (*) Şayet bir domuzu yakından görme imkanı bulursanız, baş yapısı gövdesi, ayakları yaşantısı hakkında bir inceleme yapıp anlatmaya çalışın.

2          (*) Yaban domuzunun başlıca özellikleri nelerdir? Anlatın.

3          (***) Domuzun özellikleri ile sadece ot yiyen hayvanların özellikleri arasında bir karşılaştırma yapın.

Uyarı: a) Domuzun bacaklarından birini çizin, b) Bir domuz tarafından bırakılan değişik pozisyonlardaki ayak izlerini inceleyin. Niçin bu kadar farklılar? c) Daha önce çalıştığınız hayvanların ve domuzun diş yapısı arasındaki farkları bulmaya çalışın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.