Diş Koruması ve Bakımı Hakkında Kısa Bilgi

Diş Koruması ve Bakımı Hakkında Kısa Bilgi
Diş sağlığının korunması amacıyla alınacak önlemlerin başında düzenli olarak hekim muayenesi gelmektedir. Bu muayeneler yılda 2 kez yaptırılmalıdır. Çünkü diş sağlığında da erken tanı ve tedavi önemlidir. Erken tanı ile herhangi bir diş rahatsızlığı basit yöntemlerle tedavi edilebilir.

Ağız ve diş sağlığında beslenmenin önemi de büyüktür. Besinlerle alınan kalsiyum, fosfor, flor, mineraller, vitaminler ve benzeri dişin yapısının güçlenmesini sağlar. Sürekli yumuşak besinler yenilmemeli; havuç elma gibi sert besinler de tüketilmelidir. Bu tür sert besinler diş etlerine masaj yapar böylece dişler güçlenir. Dişlerin sağlıklı gelişimi için tırnak yeme, parmak emme, kalem çiğneme gibi alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Şekerli gıdalar yendikten sonra ağız su ile çalkalanmalıdır. Aksi taktirde bu tür besinler dişlerin çürümelerine sebep olur. Ayrıca besinler tüketilirken çok soğuk ya da çok sıcak olmamalıdır. Besinlerdeki sıcaklık farklılığı da dişin mine tabakasını olumsuz etkiler.

Ceviz, fındık gibi sert kabuklu yiyecekler dişlerle kırılmamalıdır. Diş minesinin çatlamasına ve dişin kırılmasına neden olabilir.

Dişlerin gelişim bozuklukları da erken tanı ile uygulanacak tedavilerle önlenebilir. Yukarıda belirtilen açıklamalarla birlikte diş sağlığının korunması amacıyla dişler günde en az 2 defa tekniğine uygun olarak fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalıdır.

Diş Koruması ve Bakımı