Diş Eti Hastalıkları Hakkında Kısa Bilgi

Diş Eti Hastalıkları Hakkında Kısa Bilgi
Diş sağlığı açısından diş çürükleri ile birlikte büyük sorun yaratan durumlardan bir diğeri de diş eti iltihaplanmasıdır. Bu rahatsızlık kemik dokuya kadar ulaşmış olabilir. Bu durum kemik dokunun kaybına neden olur. Diş plakları üzerinde yine bakteriler tarafından meydana getirilen diş taşları da oluşturulur. Diş taşları diş eti iltihaplan-masının nedenlerindendir.

Diş eti iltihabına gingivitis denir. Bu hastalıkta diş eti kanamaları çok sık görülür.

Diş eti iltihaplanması diş eti rahatsızlıklarının ilk basamağını oluşturur.

Diş eti hastalıklarından bir diğeri de diş eti çekilmesidir. Diş eti çekilmesi diş eti dokusunun, dişin taç ve kök kısımlarının birleşme sınırından diş köküne doğru sıyrılmasıdır. Bunlar şiddetli ağrı yapmakla birlikte zamanında önlem alınmazsa dişlerin dökülme nedenidir. Diş eti çekilmesinin etkeni ise dişin yapısı, dişin bireye özgü yapısı ve dişlerin hatalı teknikle fırçalanmasıdır.

Diş eti hastalıklarının diğer bir nedeni ise ağız hijyeninin bozulmasıdır. Ağız hijyeninin sağlanması için diş plağı oluşumunu engellemek gerekir. Diş plağı oluşumunu engellemek için diş fırçası ve diş ipi ile diş temizliği yapılır. Diş temizliğinde önemli olan diş fırçalama tekniğine uygun olarak fırçalama işlemini yapmaktır.

Fırçalamanın etkin olabilmesi için bireyler tarafından benimsenerek düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

dis_eti_hastaliklari