Diş Çürüğü ve Diş Eti Hastalıklarının Genel Vücut Yapısı İle İlişkisi

Diş Çürüğü ve Diş Eti Hastalıklarının Genel Vücut Yapısı İle İlişkisi
Ağız ve dişler vücudun diğer sistemleri ile bir bütün olarak ele alınır. Dolayısıyla ağız
ve diş sağlığının olumlu ya da olumsuz etkileri diğer sistemler üzerinde de etkili olur. Diş etlerinde meydana gelecek iltihaplanma ya da dişlerdeki çürümeye bağlı enfeksiyonlar vücudun diğer sistemlerinin de rahatsızlanmasına neden olur. Bu rahatsızlıkları şöyle sıralayabiliriz:

Böbrek iltihaplanması Eklem romatizması Beyin zarı iltihaplanması Kalp zarı iltihaplanması ve kalp rahatsızlıkları Kemik iltihapları
Baş ağrısı, yorgunluk, yüksek ateş, vücut sıcaklığında artış Alerjik rahatsızlıklar Sindirim sistemi rahatsızlıkları vb.

Dişler gelişim bozukluklarından ve temiz olmamasından dolayı kötü görünürler. Bu durum kişiler arasındaki sosyal ilişkileri olumsuz etkiler. Sosyal ilişkileri olumsuz etk-ileyen diğer bir rahatsızlık da ağız kokusudur. Ağız kokusunun nedenleri diş çürüğü, diş eti hastalıkları, sinizüt, bademcik iltihabı, solunum sistemi hastalıkları, şeker hastalığı, böbrek rahatsızlığı, sindirim sitemi hastalığı ve koku yapan yiyeceklerdir. Sosyal açıdan ilişkileri olumsuz etkileyen bu etkenleri ortadan kaldırmak amacıyla düzenli ve tekniğine uygun olarak dişleri temizlemek ve düzenli muayene olmak gerekmektedir.

dis_hastaliklari