Site Rengi

DOLAR 5,8872
EURO 6,5282
ALTIN 294,7
BIST 121.475
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Hafif Yağmur

Devletçilik ne demektir? Karma ekonomi diye bir sistem var mıdır?

08.05.2019
114
A+
A-

Kapitalist üretimi, üretim araç ve gereçlerinin özel mülkiyetinin toplumun küçük bir bölüğünün elinde toplandığı, toplumun büyük bir bölüğünün ise, üretim araçları sahiplerinin yanında ücretli işçiler olarak çalıştığı bir toplum düzeni olarak tanımlamıştık. Ayrıca, kapitalist sistemde pazar için üretim yapıldığını, bunun yanında yalnız malların değil, iş-gücünün kendisinin de metalaştığını söylemiştik. Kapitalist sistemin metalaştırdığı şeyler bu kadarla kalmaz; olaylar, kavramlar, her şey ve tarihin kendisi de metalaşır. Burjuva bilginlerinin ve siyaset adamlarının ısmarlama devlet tanımlan da, böyle bir çarpıtmanın güzel örneklerinden biridir. Onlara göre devlet, tarihten ve toplumdan soyutlanmıştır. Onun (devletin), «toplumun tarihsel gelişme sürecindeki fonksiyonu», toplumu oluşturan bireyler arasındaki ilişkileri düzenlemektir. Devlet, toplumdaki çeşitli menfaat gruplarının üstünde, onların «sosyal-ekonomik ve kültürel» ilişkilerini denetler. Bu denetim sonucu, toplumda var olan, çeşitli sınıf ve tabakalar arasındaki çelişmeler uzlaşır bir biçim alır. Esasen, devletin temel fonksiyonu budur. Buna göre, devletin günümüzdeki en önemli görevlerinden biri, toplumu oluşturan çeşitli sosyal sınıf ve tabakaların birbirleri karşısındaki çıkarlarım uzlaştırmak, hatta dar gelirli sınıfların çıkarlarını savunmak ve böylece sosyal adalet ilkesini gerçekleştirmektir… Devlet, başka şeylerle birlikte, bundan ötürü ekonomik hayata etkide bulunur ve hatta ekonomik hayatın içine girer.

Buna göre, derler burjuva ideologları; devlet, ekonomik hayatın içine girmiştir ve üretim araçlarının da küçümsenmeyecek bir bölümüne sahiptir. Bu anlamda bu sistemin adı kapitalizm değil, karma ekonomidir. Kuşkusuz, bu yorum ve giderek sistemin adını sevimli hale getirme çabalarının gerçekle yakından ve uzaktan bir ilişkisi yoktur. Bu çarpıtmanın altında yatan en önemli neden, devletin ve buna ilişkin olarak da burjuva devletin niteliğini halk yığınlarından saklamaktır.

Devlet kesiminin üretim araçlarına sahip olduğu ve ekonomik hayatı önemli derecede etkilediği her körün gördüğü ve her sağırın duyduğu bir gerçektir. Ama en azından şu da bir gerçek ve herkesin bildiği bir sırdır ki, devlet aygıtı üretim araçlarını burjuvazi yararına mülk edinir ve ekonomik hayata yine onun yararına ve daha doğrusu «onun adına, kapitalist üretimin ve dolayısıyla kapitalist sömürünün devamı için» müdahale eder.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.