Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Cinsel İlişkiyle Bulaşan İdrar Yolu İltihapları

Cinsel İlişkiyle Bulaşan İdrar Yolu İltihapları
21.04.2019
255
A+
A-

Belirtileri

En özgün belirti idrara çıkma sırasında yanma ve ağrı duyulmasıdır. Sık idrara çıkma gereksinimi ve akıntı, öteki belirtilerdir.

Cinsel ilişkiyle bulaşan (belsoğukluğu dışındaki) idrar yolu iltihapları

Bu tür idrar yolu iltihabı, cinsel ilişkiyle bulaşmakla birlikte aynı yolla bulaşan başka hastalıklardan farklıdır.

İdrar yolu iltihabına yakalanan erkeklerin ilişkide bulundukları kadınların kimisinde çeşitli vajina ya da cinsel organ enfeksiyonları bulunmakla birlikte, büyük çoğunluğunda hiçbir hastalık olmayabilir. Üstelik hemen hiçbirinde idrar yolu iltihabına rastlanmaz. İkincisi, bu tür idrar yolu iltihabı başka birisiyle ilişkide bulunmuş olmayı da gerektirmez. Yıllardan beri aynı kadınla düzenli ilişkide bulunan ve başka hiç kimse ile birlikte olmayan bir erkekte de ortaya çıkabilir.

Erkeklerin bir bölümü hastalığa yakalanmazken ötekilerin neden hasta oldukları hâlâ anlaşılmamıştır. Sözgelimi idrar yolu iltihabı olan bir erkeğin birlikte olduğu kadın başka bir erkekle ilişki kurarsa ikinci erkek hastalanmayabilir. Ama bir kez hastalanan erkek eşini değiştirse bile hastalık sürer. Bu yüzden söz konusu hastalığın kadından geçtiğini söylemektense hastalığın nedenini erkekte aramak daha doğru olur.

Hastalığın nedenini saptamak için çeşitli araştırmalar yapılmış ve enfeksiyonun, henüz bilinmeyen bir mikropla yayıldığı kabul edilmiştir. Bazı durumlarda kadınlarda vajina akıntılarına yol açan tek hücreli, mikroskobik bir canlı olan trichomonas vaginalis’in idrar yolu iltihaplarına da yol açtığı görülmüştür. Ama bu neden, görülen vakaların ancak yüzde beşini açıklamaktadır. Uzmanlar arasında hastalığın, “chlamidia” adı verilen bir tür bakteri ile bulaştığı yolunda bir görüş yaygındır. Hasta erkeklerin çoğunun idrar yolunda eşlerinin ise bazılarının vajinasında chlamidialar saptanmıştır. Ama aynı organizma hasta olmayan erkek ve kadınların birçoğunda da bulunduğundan, bunu hastalığın gerçek nedeni olarak kabul etmek zordur.

Söz konusu hastalığın bir enfeksiyon olmadığı ve erkekte vajina akıntılarına karşı ilişen duyarlığın ya da alerjinin belirtisi olduğu da ileri sürülmüştür.

İdrar Yolu İltihabı Hakkında Sorular

Tedavi ve tehlikeler

İdrar yolu iltihabından kuşkulanıldığında hasta zaman geçirmeden bir doktora başvurmalıdır. Doktor, onu büyük olasılıkla bir üroloji uzmanına gönderecektir. Hasta doğruca bir hastanenin üroloji polikliniğine de başvurabilir.

Laboratuvarda akıntı, idrar ve kan örnekleri alınır ve kesin tanı konularak hastalık belsoğukluğu gibi cinsel ilişki ile bulaşan öteki hastalıklardan ayırt edilir.

İdrar yolu iltihabının cinsel ilişki ile bulaşan türünde tedavi amacıyla tetrasiklin gibi geniş spektrumlu antibiyotiklerden biri ile tam bir kür uygulanır.

İdraryollarında daha az görülen sorunlardan biri de eklem ağrıları (poliartrit), gözlerde yanma (konjunktivit) ve idrar yolunda akıntı ile seyreden Reiter sendromu’dur. Sorun yaratan bir başka neden de iltihabın idrar yolu boyunca yayılarak prostata ve erbezlerine ulaşmasıdır. Bu durum ender görülmekle birlikte erbezlerinde sperm yapan hücrelere zarar vererek kısırlığa yol açabileceğinden tehlikelidir. Ancak doğru tedavi uygulandığı zaman idrar yolu iltihabı kısa zamanda geçer.

İdrar yolu iltihabı her zaman cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar yüzünden mi görülür?

Her zaman değil. Ama cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar en sık görülen enfeksiyon nedenleridir. Erkeklerde penisin kadınlarda ise idrar deliğinin bulunduğu vajina çevresi, cinsel ilişki sırasında yakın biçimde temas eden bölgeler olduklarından buna şaşmamak gerekir. Kadınlarda idrar yolu iltihabı makattan da bulaşabilir.

Bu olasılığı önlemek için kadınların tuvaletten sonra ve banyoda hep önden arkaya doğru silinip yıkanmaları önemlidir.

İdrar yolu iltihabı tam olarak iyileşir mi?

Evet, aşağı yukarı her zaman tam olarak iyileşir. Kuşkusuz bu, gerekli tahlillerin yapılıp kesin neden belirlendikten sonra doğru tedavinin uygulanmasıyla olanaklıdır. Tedavide çoğunlukla antibiyotik de verilir. Ama yalnızca antibiyotik almak yeterli olmayabilir, çünkü enfeksiyon görülen öteki yerler gibi, idrar yolunun da bütünüyle iyileşmesi için bir süre dinlenmesi gerekir. İltihap nedeniyle hasara uğrayan dokuların yerini alan yeni yüzey dokusunun yerleşmesine olanak verilmelidir. Bunun için yaklaşık iki hafta süreyle cinsel birleşmeden kaçınmak gerekir. Yoksa mekanik etkiyle, idrar yolunda oluşmakta olan yeni yüzey dokusu, yerini bulmadan zarar görür ve bu durumda çoğunlukla, yeni bir idrar yolu iltihabı belirir.

Dört aylık gebeyim. Kocamda idrar yolu iltihabı saptandı. Bunun bebek açısından sakıncası var mıdır?

Hayır. Hiçbir sakıncası yoktur. Eşinde idrar yolu iltihabı görülen kadınların birçoğunda herhangi bir sağlık sorunu bulunmaz. Ayrıca idrar yolu iltihabının kalıtsa! olduğu ya da gebeliği etkilediği yolunda herhangi bir bulgu da yoktur.

Bir arkadaşım çocuğunda ‘hipospadias’ olduğundan söz etti. Bu deyim ne anlama gelir?

Hipospadias, peniste görülen bir yapı bozukluğudur. Doğuştan olan, ama ender rastlanan bu bozuklukta idrar yolunun deliği penisin ucunda değil, altında yer alır. Hasta idrarını yapmada güçlük çekmez, cinsel birleşmede bulunabilir ve çocuğu olur. Bozukluk genellikle tedavi gerektirmez, ama sorun yaratan durumlar da, küçük bir ameliyatla giderilebilir.

Eşimde penis akıntısı belirdi ve ‘nonspesifik üretrit’i olduğu söylendi. Ben başka hiç kimse ile ilişkide bulunmadığıma göre, bu onun başka birisiyle ilişkisi olduğunu mu gösterir?

Öyle olması gerekmez. Bu tür idrar yolu iltihabının ilginç yönü, cinsel ilişkiyle geçmesine karşılık; kadında bir bozukluğun bulunduğu anlamına gelmemesidir. Hastalık cinsel birleşme ile geçen öteki hastalıklardan farklıdır. Erkek, kadının vajina salgısında bulunan zararsız, doğal maddelerin birinden etkilenir ve idrar yolu iltihabı olur. Hastalık başka birisi ile ilişki kurulduğu anlamına gelmez ve eş değişikliği olmadan da ortaya çıkar.

Birkaç kez idrar yolu iltihabı geçirdim. Yeniden olmaması için yapabileceğim bir şey var mı?

Evet. İki önlem yararlı olabilir, ama ne yazık ki bu konuda garanti verilemez. Bunlardan birincisi cinsel birleşme sırasında prezervatif kullanmaktır. Bu gereç, penisin iltihaba yol açabilecek etkenlerle doğrudan temas etmesini engelleyecektir. İkinci yol da birleşmeden hemen sonra idrara çıkmaktır. Böylece ilişkide bulunduğunuz kişinin vajina salgısının idrar yoluna girmesini önleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.