Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Parçalı Bulutlu

Böcek İlacı Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Böcek İlacı Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?
21.04.2019
2.194
A+
A-

Böcek Öldürücülerin Tehlikeleri

Böcek öldürücü maddelerin bütün dünyanın besin ve giyim gereksiniminin karşılanması açısından önemi açıktır. Ama sakıncalarının da bilinmesi gerekir.

Birinci sakınca, bu maddelerin yalnız istediğimiz zararlıyı değil, başka canlı türlerini de yok ettiklerinden, bazen yarardan çok zarara neden olabilmesidir. İkinci sakınca, doğal çevreye karışarak ya da yanlış kullanım sonucu doğrudan doğruya temasla insanlara bulaşarak, özellikle çocuklarda ciddi zehirlenmelere yol açabilmeleridir.

DDT ile öteki hidrokarbonlu ilaçlar, kalıcı etkilerinden ötürü, birçok ülkede yasaklanmıştır. Bu maddeler oldukça yavaş parçalanıp bozulmakta ve toprakta varlıklarını yıllarca korumaktadırlar. Bu yüzden DDT’nin besin zincirimize girmesi kolaydır. Sözgelimi zehirli otları yiyen sığırları, daha sonra insanlar yiyebilirler.

Aynı nedenle hepimizin bedeninde zehirli düzeyde olmasa bile, belirli oranda DDT bulunduğu düşünülebilir. Neyse ki bu oranın, DDT’nin böcek öldürücü olarak kullanılması yasaklandıktan sonra azalması beklenmektedir. Bu tür maddelerin uzun dönemdeki etkileri ise henüz araştırma evresinde olduğundan, söz konusu madde insanlar için kritik sayılacak düzeye erişmemiş bile olsa, kullanım alanlarını kısıtlamak, yerinde bir uygulamadır.

Böceklerden Doğrudan Zehirlenme

Besin zinciri ile alınan maddelerle zehirlenmeye oranla ilaçla doğrudan temasla zehirlenme, oldukça seyrek görülür. Doğrudan temasta belli başlı iki önemli tehlike vardır: Bu tür böcek öldürücü ilaçlarla çalışan işçilerin başına gelen kazalar ve bu maddeleri yiyecek sanarak yiyen ya da içen insanlarda ve özellikle çocuklarda görülen kaza zehirlenmeleri.

Uyulması gereken kurallar

Böcek öldürücü maddelerle çalışan işçilerin koruyucu giysiler giymesi ve uygulama yöntemlerini kapsayan kesin kurallara uymaları gerekir. Çocuklar için ise bütün ilaçlar için gösterdiğimiz titizliğe bu konuda da uymamız zorunludur.

Böcek öldürücü maddeler çocukların erişebileceği yerde bırakılmamalı, kilitli bir dolapta saklanmalıdır. Bahçe ilaçlarının da bahçede ya da garajda, çocukların bulacağı bir köşeye atılmamasına dikkat edilmeli, asıl kutularından başka kutulara konulmamalıdırlar (yeni kutunun üzerine içinde ne bulunduğunu yazsanız bile, çocuklar okumayabilirler). İçecek şişelerinde saklanan ilaçIar yüzünden görülen zehirlenmelerin sayısı, küçümsenmeyecek kadar çoktur. İstenmeyen böcek öldürücü maddeler de dikkatli bir biçimde atılmalıdır.

Söz konusu maddelerin kullanımında sağduyu sahibi herkesin zaten uygulayacağı kuralları da bir kez daha belirtmek yararlı olabilir: Böcek öldürücü maddeler hiçbir zaman yemek yapılan yerlerde kullanılmamalı; yemeklerle birlikte saklanmamalı; kullanıldıktan sonra eller iyice yıkanmalı; besinler ilaçlandıktan sonra toplamak için uygun sürenin dolması beklenmeli ve yemeden önce yıkanmalıdır.

Böcek Öldürücü Maddelerle Zehirlenme

Böcek öldürücülerle zehirlenme belirtileri maddenin türüne, dozuna ve zehirlenen kişiye göre, ya hemen ya da birkaç saat gecikmeyle ortaya çıkabilir. Başlıca belirtiler baş dönmesi, baş ağrısı, kol ve bacaklarda uyuşma, görme bozukluğu, gözbebeklerinde değişme, bulantı ve salgılarda artmadır. Alınan miktara bağlı olarak belirtiler daha şiddetli olabilir ve solunum yetersizliği ile koma ortaya çıkar.

Zehirlenme olasılığı varsa hemen doktora haber verilmeli ve söz konusu ilacın kabı saklanarak, doktorun zehirlenme nedenini saptamasına yardımcı olunmalıdır. Doktor gelinceye kadar geçecek zamanda uygun ilkyardım yapılmalıdır. Böcek öldürücü maddelerle uğraşanlar “sakınmak, iyileştirmeye çalışmaktan daha iyidir” sözünü akıllarından çıkarmamalıdırlar.

Evde kullanılan böcek öldürücü maddeler

•          Böcek öldürücü maddeleri çocukların erişebileceği yerlerde bulundurmayın. Varsa kilitli bir dolapta saklayın.

•          Bahçede kullanılan ilaçların ortada kalmamasına dikkat edin.

•          Söz konusu maddeleri her zaman kendi kutularında saklayın.

•          Kullanmayacağınız maddeleri atarken çok dikkatli olun. Aerosol spreyleri ateşe atmayın, patlayabilirler.

•          Böcek öldürücü maddeleri yemek pişirilen yerlerde kullanmayın.

•          Bu maddeleri yiyeceklerin yakınında saklamayın, özel bir dolaba koyun.

•          Çevreyi ilaçladıktan sonra ellerinizi bol suyla yıkayın.

•          İlaçlanmış meyve ve sebzeleri toplayıp yemeden önce uyguladığınız ilacın tarifinde öngörülen sürenin geçmesini bekleyin. Bu bilgiyi ilacın üzerindeki etiketten okuyabilirsiniz.

•          Meyve ve sebzeleri yemeden ya da pişirmeden önce iyice yıkayın.

Böcek öldürücülerle zehirlenme durumunda ne yapılır?

İlkyardımın hiçbir zaman gerçek tedavi yerine uygulanmaması gerektiği, yalnızca tıbbi yardım yetişinceye kadar başvurulan bir yöntem olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Çevrede başka biri yoksa zehirlenen kişinin soluk alıp almadığına bakın, soluk alamıyorsa, yapay solunuma başvurun. Hastayı hemen zehirli maddelerden arındırın (iyice yıkayın) ve doktor çağırın. Yanınızda üçüncü bir kişi varsa, biriniz ilkyardım yöntemlerini uygularken, öteki hemen telefonla bir doktoru aramalıdır. Doktor neler yapmanız gerektiğini söyleyecek ve ilk önerilerinden biri, hastayı yakın bir hastanenin ilkyardım servisine kaldırmak olacaktır. Ancak bu olanaksızsa, hekim olay yerine çağrılmalıdır.

Bulabilirseniz, maddenin kabını, kutusunu ya da etiketini saklayın.

Zehrin türü bilinmiyorsa hastanın kusmuğundan örnek alarak saklayın.

Maddenin deriye bulaşması

•          Giysilerini çıkarın.

•          Derisini ve saçını sabun ve suyla iyice yıkayın.

•          Kurulayarak bir battaniyeye sarın.

Maddenin göze kaçması

•          Gözkapaklarını açık tutarak gözleri bol temiz suyla yıkayın. Bu konudaki birkaç saniyelik bir gecikme bile gözdeki hasarı önemli ölçüde artırır.

•          Yıkama işlemini en az 15 dakika sürdürün.

•          Yıkama suyuna kimyasal bir madde karıştırmayın, yoksa hasarın derecesi daha da ciddileşebilir.

Solunum yoluyla zehirlenme

1.         Hasta, kapalı yerdeyse yüzünüze maske takmadan yanına girmeyin.

2.         Hastayı hemen temiz havaya taşıyın (yürümesine izin vermeyin).

3.         Tüm kapı ve pencereleri açın.

4.         Hastanın üstündeki giysilerin sıkı yerlerini gevşetin. Solunum durmuş ya da düzensizse yapay solunum uygulayın. Hiç zaman yitirmeden bir hastanenin acil servisine başvurun.

5.         Hastayı aşırıya kaçmadan sıcak tutun. Olabildiğince sessiz kalmasını sağlayın.

•          Hastada çırpınma (havale) nöbetleri oluyorsa solunumunu izleyin ve düşüp başını vurmasına karşı önlem alın. Solunum yollarının açık kalması için çenesini yukarı kaldırın.

•          Hiçbir biçimde alkol vermeyin.

Maddelerin yutulması

•          Zaman yitirmeden bir hastanenin acil servisine başvurun.

•          Hasta bilinçsiz ya da komada ise kusturmaya çalışmayın. Yuttuğu madde bir petrol ürünü ise, havale geçiriyorsa ya da ağız ve boğazda şiddetli ağrı ve yanma duygusuna yol açan yakıcı bir madde yuttuysa, kusturma girişiminde bulunmayın.

•          Hasta, verdiğiniz şeyi içecek durumdaysa ona ağızdan şu maddeleri verin: Yuttuğu şey asitse süt, su ya da magnezyum sütü; yuttuğu madde alkali ise süt yada su, öteki maddeler içinse içebildiği kadar süt.

•          Zehirlenmesine yol açan madde yakıcı, tahriş edici türden değilse, hastayı kusturmaya çalışın. Su ve süt verin, bir kaşığı ya da parmağınızı hastanın boğazına sokarak kusma refleksini uyarın ya da bu amaçla bir bardak ılık suya iki kaşık tuz karıştırarak içirin. Öğürme ve kusma başlayınca hastayı yüzükoyun çevirin; sırtüstü yatmasına izin vermeyin. Hastane uzaksa onu kusturmaya çalışmakla çok zaman yitirmeyin; hastaneye yetiştirmeye çalışmanız daha doğru olacaktır. Hastanede hem kusturucu ilaçlar verilebilir, hem de midesi yıkanır. Üzerine bulaşmışsa, hastanın giysilerinden kusmuğunu temizleyin, bir bölümünü doktorun inceletmek istemesi olasılığına karşı bir kenara ayırın.

Kimyasal maddelerin deride yol açtığı yanıklar

6.         Bol suyla iyice yıkayın.

7.         Maddenin bulaştığı giysileri çıkarın.

8.         Deriyi hemen temiz bir kumaş parçasıyla örtün.

9.         Yanıklara ilkyardım yaparken pomat, merhem, pudra ve benzeri ilaçlar kullanmayın.

10.      Hasta şok geçiriyorsa yatırın ve sıcak tutun. Doktor gelip tedaviye başlayıncaya kadar rahatlatmaya çalışın.

Böcek Zehirlenmesi Sıkça Sorulan Sorular

Bazı böceklerin, böcek öldürücü maddelere dirençli olduğu doğru mudur?

Evet. Bu maddelerin en önemli sakıncalarından biri de budur. Karasinekler DDT’ye karşı direnç kazanabilir, hamamböceklerinde de klordan’a karşı bağışıklık geliştiği görülmüştür. 1944 yılında yalnız 44 böcek türünde görülen direnç, bugün, çoğu tarım açısından önemli türleri kapsayan 300 böcek türüne„yayılmış durumdadır. Öte yandan, zararsız canlılar ilacın etkisiyle yok olurken, dirençli türler varlıklarını korumakta, hattâ gittikçe çoğalmaktadır. Ancak son yıllarda zararlı türlerin kısırlaştırılması doğrultusunda yapılan araştırmalar, yakında bunların, böcek öldürücü maddelerin yerini alması umudunu doğurmuştur.

 Böcek öldürücü madde kullanmasam da bahçemden topladığım meyve ve sebzeleri yıkamam gerekir mi?

Evet. Meyve ve sebzeleri pişirmeden ya da yemeden önce her zaman yıkamalısınız. Siz kullanmasanız da, komşularınızın kullandığı ilaçlar rüzgârla bahçenize taşınmış olabilir.

Bahçemi ilaçladıktan sonra, sebzeleri toplamadan önce ne kadar beklemem gerekir?

Bu konuda ilaç üreticilerinin önerilerine uymalısınız. Bahçenizin ürünlerini güvenle yiyebilmek için ne kadar süre beklemeniz gerektiği, ilacın etiketinde yazılıdır. Bu süre dolmadan, sebze ve meyveleri toplayıp yemeyin.

Çevremizden biri böcek ilacından zehirlenirse ne yapmalıyız?

Hemen bir hastanenin acil servisine götürün. Nasıl uygulanacağını biliyorsanız, uygun ilkyardım yöntemlerine başvurun. Zehirlenmeye yol açan maddelerin kutusunu saklayın. Maddenin cinsini bilmek, doktorun işine yarayabilir.

Sineklere karşı kullanılan aerosoller nasıl etki eder?

İster toz, ister sıvı ya da sprey olsun, böcek öldürücülerin çoğu, böceğin sinir sistemini felce uğratır. Duyu organlarından başlayan bu felç, beyne kadar yayılır. Ancak aerosollerin etkisi sınırlıdır. Bunun başında, bazı böceklerde, ilgili kimyasal maddeye karşı direnç gelişmesi gelir. Bu yüzden böcekleri kısırlaştırarak yok etme konusunda araştırmalar yapılmaktadır.

Böcek öldürücü maddeler bu kadar tehlikeliyse, neden kullanıyoruz?

Zararlı böcekler ekinlere büyük zararlar verdiklerinden, gittikçe artan dünya nüfusunun besin ve giyim gereksinimini karşılamak için, böcek öldürücülere gerek vardır. Henüz araştırma evresinde bulunan yeni yöntemler geniş çapta uygulanıncaya kadar bu gereksinme sürecektir.

Ancak evinizde, böcek öldürücü maddeleri kullanmak yerine, başka yöntemlere başvurabilirsiniz. Sinekleri aerosol yerine, eskiden olduğu gibi, sinek kâğıdı ile avlamak hem daha güvenli, hem de daha ucuzdur. Bahçede ise pireotu gibi doğal maddeler, ötekilerden, sözgelimi malathion’dan çok daha güvenlidir. Güllerdeki sinekler için sabunlu su kullanılabilir. Bunların dışında da evde uygulanabilecek daha birçok değişik yöntem vardır.

Bazı böcek öldürücü maddelerin kadınlarda düşüğe yol açtığını duydum. Bunda gerçek payı var mı?

Bu konudaki kuşkular ABD’de önemli boyutlara ulaşmıştır. “Herbicid 2,4-D” adlı bir maddenin düşüğe yol açma olasılığı bulunduğundan, kullanılmasını engellemek amacıyla kampanyalar başlamıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.