Beynin Gelişimi ve Müzik

Beynin Gelişimi ve Müzik

Vermont Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacının yaptığı çalışmalar, küçük yaşlarda enstrüman çalmanın beynin gelişimini olumlu etkilediğini gösterdi. Dr. J. Hud-ziak ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Journal of American Academy of Child and Adolescent Psychiatr/de yayımlandı.
Çocuklar büyüdükçe beyinlerinin dış katmanının kalınlığı değişir. Korteks olarak adlandırılan bu katmandaki kalınlaşma ve incelmeler öfke, depresyon, davranış bozuklukları ve dikkat sorunları ile ilişkilendiriliyor. Araştırma ekibinin üyelerinden Dr. Hudziak tarafından geliştirilen bir modele göre çocukların beyinlerinin gelişimi, içinde yaşadıkları ortamdan büyük ölçüde etkileniyor. Bu etkenler arasında aile, öğretmenler, arkadaşlar ve evcil hayvanların yanı sıra müzik de önemli bir yer tutuyor.

Dr. Hudziak ve arkadaşları, müziğin çocukların beyinlerinin gelişimine önemli bir katkı yapabileceği düşüncesini sınamak için çeşitli çalışmalar yapmış. Sonuçlar enstrüman çalmanın beyindeki motor bölgeleri etkilediğini gösteriyor. Müzik eğitimi alan çocukların beyinlerindeki korteks katmanının hafıza, organizasyon ve planlama ile ilişkilendirilen bölgelerinde olumlu değişiklikler görülüyor. Bu durum enstrüman çalmanın hareketlerin kontrol ve koordine edilmesine dayalı bir uğraş olmasına bağlanıyor.

beynin-gelisimi-ve-muzik

Mahir E. Ocak

Bilim Teknik Dergisi