Belge ve Bilgi Yönetimi Mesleği

Belge ve Bilgi Yönetimi Mesleği

Programın Amacı
Bilgi ve Belge Yönetimi programının amacı, bilginin veya bilgi kaynaklarının derlenmesi, düzenlenmesi, erişimi ve yayın süreci ile ilgili olan konularda eğitim vermektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Bilgi ve Belge Yönetimi programında Osmanlıca, yazışma teknikleri, bilgisayar, bilgi ağları, veri tabanları, elektronik ortamda kataloglama, sınıflama sistemleri, bilgi ve iletişim teknolojileri, dizinleme teknikleri, kütüphane ve otomasyon, arşiv yönetimi, yazmalar ve nadir eserler gibi dersler okutulur.
Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Bilgi ve Belge Yönetimi programını bitirenler, çeşitli kurum ve kuruluşlarda “Arşivci, Kütüphaneci” gibi unvanlarla görev almaktadırlar. Mezunlar çeşitli kütüphanelerde ve arşivlerde veri tabanı tasarımı yapar, web sayfası düzenler, belgeleri, kitapları sınıflandırır, bibliyografik taramalar yapıp kullanıcılara danışmanlık hizmeti verirler.
Çalışma Alanları
Bilgi ve Belge Yönetimi programını bitirenler resmi ve özel kuruluşların, üniversitelerin kütüphanelerinde, devlet arşivlerinde, basılı ya da elektronik ortamda indeks ve öz hazırlama hizmeti veren veya bunların dağıtımını yapan kuruluşlarda görev alırlar.

belge-ve-bilgi-yonetimi-meslegi